ÇÜ’de akademik yıl başladı

ÇÜ’de akademik yıl  başladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı törenle başladı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Köklü bir geçmişe sahip Üniversitemiz, bir yandan taşıdığı değerlere ve geleneklere sahip çıkarken, diğer yandan da kendini yenilemeye devam ediyor.” dedi.


Çukurova Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı Töreni, sabah saatlerinde Üniversitedeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayıp Mithat Özsan Amfisinde devam etti. Buradaki törene Adana Vali Vekili Mustafa Aydın, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, ABTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Belediye Başkan vekilleri, Milletvekilleri, askeri ve mülki erkân, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, bilim insanları ile öğrenciler katıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Projesi kapsamında dünya üniversiteler sıralamasında ilk 100 içerisinde olan üniversitelerden bir öğretim üyesinin iki yıl boyunca desteklenerek üniversitemizde akademik çalışmalarına devam edecek olması, TÜBİTAK 2231 projesi kapsamında ise bir öğretim üyesinin bir yıl için desteklenmiş olması memnuniyet verici olmuştur. Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği’ne dayanılarak Çukurova Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin kuruluşu tamamlanmıştır. Böylece hem Teknokentimizde hem de Üniversitemizde TTO kurmuş olduk. YÖK 100/2000 doktora burslarından daha fazla faydalanma konusunda tüm bölümlerimiz gayretlerini sürdürmektedir. Bu sayede YÖK burslusu doktora öğrenci sayımız 77’ye çıkmış ve Araştırma Üniversitesi yıllık hedefimizi yakalamış bulunmaktayız.” Kibar, ÇÜ’nün geçtiğimiz 46 yılda 180 bine ulaşan mezunu, bugün için 2.200’e yaklaşan akademik kadrosu ve 2.250’ye varan idari personeli ile çağdaş Türkiye’nin gelişim sürecine önemli katkılar sunmaya devam edeceğini belirtti.

‘Birlikte yaşama kültürü’

Adana Vali Vekili Mustafa Aydın ise konuşmasına, yeni akademik yılın hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı. Üniversitelerin Ülkeleri ve toplumları aklın ve bilimin ışığıyla aydınlattığını ifade eden Aydın, “Üniversiteler bir kentin sosyal ve kültürel ortamının ekonomisinin birlikte yaşama kültürünün de odak noktasıdır. Teknolojinin hızla ilerlediği sosyal bilimler ve pozitif bilimlerde her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı bugünün dünyasında üniversiteler ülkelerin çağdaşlaşma yolculuğun da kilit rolünü üstlenen kurumlarıdır.” diye konuştu.  Açılış konuşmalarından sonra Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu. Dinletinin ardından, 2019-2020 yılının ilk dersini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akın verdi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER