Beyaz önlüklerini giydiler

Beyaz önlüklerini giydiler

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesini kazanan öğrenciler için online olarak 'Beyaz Önlük' giyme töreni düzenlendi.Her yıl Kongre Merkezi’nde gerçekleşen tören, yaşanan pandemi nedeniyle bu yıl ÇÜ Tıp Fakültesi toplantı salonunda online olarak gerçekleştirildi.Öğrencilerin çevrimiçi olarak izlediği törende Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, beyaz önlüğün tıp alanında pek çok değerin ve erdemin sembolü olduğunu hatırlatarak, hekimliğe yeni adım atan meslektaşlarına, “Hastalarınıza her zaman şefkat ve merhametle yaklaşmayı lütfen hiç unutmayın.” önerisinde bulundu.

‘Önemli Eğitim Kurumları Arasında’
Tıp Fakültesi Dekanı V.Prof. Dr. Tunay Sarpel ise Çukurova Üniversiteli olmanın öneminden söz etti. Çukurova Üniversitenin dünyada en önemli eğitim kurumları arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Sarpel, “Üniversitemiz sizlere sosyal yaşam, öğrenci kulüpleri ile spor ve sanat alanında sonsuz imkânlar sunmaktadır. Tıp eğitimi gibi zor ve meşakkatli olabilecek bir süreci başarmaya çalışırken, güzide üniversitemizin bu avantajlarından da sonuna kadar faydalanmanızı umuyor ve tavsiye ediyorum. “ dedi.

‘Beyaz Önlük Erdemin Sembolü’
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel sözlerine, beyaz önlüğün tıp alanında pek çok değerin ve erdemin; aynı zamanda çok büyük bir sorumluluğun sembolü olduğunu hatırlatarak başladı. Yapılan töreni online olarak izleyen öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Tuncel şunları kaydetti: ’’Hekimlik dünyadaki en eski, kutsal ve saygın mesleklerden biri. Hekimliğin, vicdani, ahlaki ve insani değerlerine her zaman sahip çıkacağınızdan; hiçbir ayrım gözetmeksizin size emanet edilen paha biçilmez ve tekrar yerine konması mümkün olmayan insan canını, kutsal kabul ederek hastalarınız için her türlü fedakârlığı göstereceğinizden hiç kuşkum yok…Şefkat merhamet hekimliğin vazgeçilmezleridir. Hastalarınıza her zaman şefkat ve merhametle yaklaşmayı lütfen hiç unutmayın.”

Mesleğe İlk Adımı Attılar
Açılış konuşmalarının ardından, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı başarı sıralamasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesine birincilik derecesi ile giren Merve Hayva’ya, Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel beyaz önlüğünü giydirerek başarı diledi. Beyaz önlüğün giyilmesinin ardından Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Özgü Mete tarafından Beyaz Önlük Andı okundu. Tıp Fakültesine başlayan öğrencilere yeni dönemin ilk dersini ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Turan Çetin verdi.Online olarak gerçekleşen beyaz önlük giyme töreni anı fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER