TARIM MESLEK LİSESİ İÇİN SEFERBER OLDULAR

TARIM MESLEK LİSESİ İÇİN SEFERBER OLDULAR

Bu okula kayıt yaptırana burs, staj ve iş imkanı

Adana Çiftçiler Birliği öncülüğündeki çiftçiler, gençleri Tarım Meslek Lisesine kayıt olmaları için seferber oldu.Adana Çiftçiler Birliği’nde düzenlenen toplantıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Adana Ticaret Odası (ATO) Katkılarıyla geçen yıl eğitim - öğretime açılan Adana Tarım Meslek Lisesi’nin öğrenci sorunu konuşularak, çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Toplantıya, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bülent Torun, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı  Remziye Karabucak, Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç ile Okul Müdürü Hasan Kaplan  ve diğer ilgililer  katıldı.
 
Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, yaptığı açılış konuşmasında, lisenin, tarımda ara eleman ihtiyacının giderilmesi açısından önemine vurgu yaparak, sadece 33 öğrencisi bulunan okula ilginin artırılması konusunda yapılması gereken çalışmalara dikkati çekti. Öğrencilerin Tarım Meslek Lisesi’ne yönlendirilmesi için teşvik uygulaması yapılmasının etkili olabileceğine dikkat çeken Doğru, şöyle devam etti:“Tarım sektöründe mühendis ile işçiler arasında ara elemana ihtiyaç vardır. Hepimizin usta - çıkar olarak  kendi yetiştirdiğimiz elemanlar var. Ancak, eğitim almış ara elemen yada eskiden olduğu gibi formen dediğimiz kişilerden yoksunuz. TOBB ve ATO alkışlanacak bir iş yaparak, Adana Tarım Lisesi’ni kentimize kazandırdılar. Şu anda top bence bizde. Bu okulu yaşatmak da biz çiftçilere,  tarıma gönül vermiş insanlara düşüyor.”
 
Prof. Dr. M. Bülent Torun ise Ziraat Fakültesinin uygulama alanlarını tamamen tarım lisesine açabileceğini belirtti. Tarımın tüm dünya ülkelerinde vazgeçilmez meslek grupları arasında gösterildiğini vurgulayan Torun, ancak Türkiye’deki tarım algısının zayıf olduğunu, bunun güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Torun, okula ilginin artırılması için kırsaldan gelen öğrencilerin yurt sorunlarının çözümlenmesinin önemine de dikkati çekti.
 
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ise konuşmasında okulun proje okulu olmasının doğru olacağını söyledi. Kıvanç, Çiftçiler Birliği ve TOBB’un bu sorumluluğu almaları halinde proje okulu yapmak için çalışmalara başlama önerisinde bulundu. Kıvanç, “Çiftçinin ihtiyacını en iyi çiftçi bilir. Bu nedenle bu kuruluşların okula öğrenci yönlendirmesi ve desteklemesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.
 
ATB Başkanı Şahin Bilgiç de Adana’ya yakışacak, Türkiye’de ilk olan bir okulu kazandırdıklarını anımsatarak,  “Adana tarımın merkezi ve Çukurova’nın verimli topraklarında ara elemana olan ihtiyaç önemli bir gerçek.  Böyle bir imkanın öğrenciler ve veliler tarafından dikkate alınmasını umut ediyoruz. Başka illerden ya da ilçelerden gelecek öğrenciler için yurt ya da ulaşım imkanı gibi avantajlar sunulması okula ilginin artırılmasında önemli etken olacaktır” görüşünü dile getirdi.
 
 
Okul Müdürü Hasan Kaplan, çok güzel bir okula sahip olduklarını ancak öğrenci potansiyelinin oldukça yetersiz kaldığını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığının uygulamasıyla, okulumuza kayıtlar adrese dayalı kayıt sistemi ile yapılıyor. Bu durumda okulumuza sadece Sarıçam ilçesinden öğrenci alıyoruz. Okullar açıldıktan sonra nakille öğrenci kayıt yaptırabiliyor. Diğer İlçelerden de okulumuzu arayıp kayıt yaptırmak isteyenler oluyor” dedi.
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER