2020’de 8,4 milyar dolar ihracat

2020’de 8,4 milyar dolar ihracat

Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü pandemi yılında da söz konusu katkıyı vermeye devam etti. Alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, metal hırdavat, döküm, kaynak malzemeleri ve metal ambalaj olmak üzere dokuz alt sektörün çatı birliği konumunda bulunan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Aralık ayı ve 12 aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Sektör geride bıraktığımız yılı 8,4 milyar dolarlık ihracat ile genel ihracattan yüzde 4,6’lık pay alarak tamamladı ve sanayi sektörleri arasında en çok ihracat gerçekleştiren altıncı sektör oldu. En hızlı toparlanan sektörlerin başında gelen Demir ve Demir Dışı Metaller yılın son ayını geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 22 ihracat artışıyla tamamladı.

İHRACATA BÜYÜK KATKI
Alüminyum sektöründe Türkmenistan geçtiğimiz yıl sektör ihracatında yüzde 107 ile en fazla artış kaydedilen ülke oldu. Söz konusu pazardaki payı yüzde 67. Alt sektör gruplarına bakıldığında, 2020 yılı içinde en büyük büyüme yüzde 47 ihracat artışı ile örme halat ürün grubunda yaşandı. Özellikle Brezilya, Türkmenistan ve Fas’a olan ihracata bakıldığında inşaat sektöründeki ara mamul talebinin giderek arttığı anlaşılıyor. Bakır sektöründe 2020 Ocak-Aralık döneminde ihracatta değer olarak yüzde 6,06 miktar olarak ise yüzde 6,13 artış sağlandı. Pandemi sürecinin etkisiyle ilk beş ayda düşen ihracat, bakır metalinin borsa değerinin artışıyla Haziran ayından itibaren arttı. Bakır sektörünün alt ürün gruplarında 2020 yılında en fazla ihracat yapılan grup bakır teller olup yine değer olarak yüzde 4'lük bir artış yaşandı. Pandemi süreci sonrası canlanan sanayi üretimi, otomotiv, yenilenebilir enerji ve beyaz eşya sektörlerindeki üretim ve tüketim artışı sonucu, bu sektörlerde kullanılan temel malzemelerden olan bakır teller talebinde de önemli bir artış öngörülüyor.

‘YENİ NESİL İHRACAT’ 
Birlik olarak sektörün gelecek vizyonuna katkı sunmak istediklerini ifade eden İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Aşı faaliyetlerinin hızlanmasıyla fiziki çalışma hayatına hızla geri dönerek geçtiğimiz dönemde yürüttüğümüz sanal faaliyetleri tüm hızıyla fiziki faaliyetlerin takip etmesini planlıyoruz. Fuar ve heyet katılımlarının yanı sıra önemli uluslararası faaliyetlere sponsor olarak, tüm dünyada sektörlerimizin tanıtımına yoğunlaşacağız. 365 Web Platformlarımızı ise canlı tutmak için reklam çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaşanan zorluk ve engellere rağmen her zamankinden daha hevesli ve motivasyonumuz tam olarak ihracata devam edeceğiz. Bu yıl temellerini attığımız pek çok projeyi 2021 yılında hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küresel değişime adapte olmak ve ihracatımızı dış etkilere karşı daha dayanıklı hale getirmek için İDDMİB olarak daha önceki klasik faaliyetlerimize ilave strateji ve eylemler geliştiriyoruz ve 2021 yılında hızla ‘Yeni Nesil İhracat’ projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sektörel kümelenmelerin cazibe merkezi haline getirilmesi, ticaret elçilerinin yetiştirilmesi, yerli ara mamul üretim ve kullanımının teşviki, dijital dönüşüm, yeşil farkındalık ve ‘Uluslararası Ticaret Gündemi Webinarları’ başlıkları altında topladığımız projelerimizi çizdiğimiz yol haritaları doğrultusunda birer birer üyelerimize hizmet etmek üzere sunacağız.” ifadelerini kullandı. 


  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER