ACİL ÇÖZÜM ŞART!

 ACİL ÇÖZÜM ŞART!

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER), inşaat sektörüne büyük darbe vuran çimento zamlarına karşı kayıtsız kalmadı ve ülke çapındaki iş bırakma eylemine katılma kararı aldıklarını açıkladılar. AYAMDER çimentoya yapılan zamların hiçbir ekonomik mantığa uymadığını, yetkililerin bir an önce acil bir çözüme kavuşturması gerekliliğine dikkat çekerek, inşaat Sektörünün iş yapamaz hale geldiğini açıkladı.AYAMDER Başkan Yardımcısı Tamer Gülcan ve AYAMDER Genel Sekreteri Zafer Ofluoğlu yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler: “Çimentoya gelen zamların enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmanın çok üstünde. İMKON (İnşat Müteahhitleri Konfederasyonu) ile eş zamanlı 2 Eylül’de yapılan toplantı ile boykot kararı aldık.9 Eylül itibarıyla da İş Bırakma eylemine başladık. 40’ın üzerinde dernek eyleme katıldı. Üyelerimizin şantiyelerinde işler durdu.” 
Fiyatlarda bir gerileme olmaması durumunda yeni boykot kararlarının tekrar gündeme geleceğini belirten Gülcan ve Ofluoğlu, “Geçen yıl 150 lira olan çimentonun ton fiyatı 400-450 liraya geldi. Sektör olarak beklentimiz bunun 280-300 lira seviyesinde olması.Fiyatlardaki bu kabul edilemez artışın nedeni ihracat değil. Bugün çimento üreticileri iç piyasaya pahalı ürün vermek için üretim kapasitelerini tam olarak kullanmıyorlar. Yaşanan yüksek zamların, vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut erişimini, istihdamı olumsuz etkiliyor.” diye konuştular. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER