‘Adana afet bölgesi ilan edilmeli’

‘Adana afet bölgesi ilan edilmeli’

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 15 Mayıs’tan 24 Mayıs’a kadar uzun süren poyrazın sonrasında çöl sıcağı ve kuvvetli fırtınanın, meyvelerin tamamına yakınını kurutarak çiftçiyi perişan ettiğini söyledi.  Doğan, yaptığı açıklamada, bu yıl aşırı sıcak ve poyrazın meyvelerin yüzde 95’ini yerlere döktüğünü belirterek, "Ağustos ayında erkencilerle başlayan narenciye hasadı Nisan ayında geç hasat edilen ürünlerle birlikte 9 ay sürüyordu. 

 Yaşanan afet sebebiyle mağdur olan çiftçilerimiz borçlarını ödeyemeyecek, boş kalan bahçelerinin gelecek seneye hazırlık için bakımlarını yapamayacaktır. Bu durum bahçelerde hastalıkların başlamasına sebep olacaktır. Bakımı yapılamayan bahçelerden bir sonraki yıl ürün alınamayacaktır’’ dedi. Çiftçilerin her yıl ürünleri için Ziraat Bankasından kullandıkları sübvansiyonlu kredi tutarı kadarına Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) poliçesi yaptırma zorunluluğu bulunduğunu hatırlatan Doğan, “Bu sebeple de rüzgarın hızını önemsemeyen TARSİM poyrazı afet kapsamına almamaktadır. 2017 yılında aşırı sıcak ve poyrazdan Adana’da karpuzlar, kavunlar, domatesler ve birçok ürün tarlada kalmıştı. Biz Yüreğir Ziraat Odası olarak bununla ilgili TARSİM’le görüşmeler, haberler ve basın açıklamaları yaptık. Açıklamalarımız neticesinde düzenlemeye gidileceği yönünde bildirimler aldık fakat bugüne kadar hiçbir değişiklik olmadı” diye konuştu.

Geçmişte düzenlemeler yapılsaydı bugün çiftçilerin mağdur olmayacağını belirten Doğan, özellikle bu yıl poyrazın kapsama alınmasını istediklerini, afet olmadan meyvelerin kendiliğinden dökülmeyeceğini kaydetti. Mehmet Akın Doğan, karşılaşılan durumun altından kalkamayan çiftçilerin üretemeyecek, tarlasını bahçesini satmak isteyecek ve büyük bir ekonomik krize sebep olacağını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımızdan ve Tarım Bakanlığımızdan Adana’nın afet bölgesi ilan edilmesini, TARSİM uygulamalarının düzenlenmesini ve şu an zor durumda olan çiftçiye desteklerini beklemekteyiz” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER