BAKAN ALBAYRAK’TAN ‘MÜCBİR SEBEP’ MÜJDESİ

BAKAN ALBAYRAK’TAN ‘MÜCBİR SEBEP’ MÜJDESİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, koronavirüs (COVID-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir (Zorlayıcı) sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için Genel Tebliğ hazırladı. 

 
1,9 MİLON KİŞİ YARARLANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Tebliğ ile mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirlediklerini kaydetti. Albayrak, “Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1,9 milyon vatandaşımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık.” dedi. 

BEYANNAME ÖDEMELERİ ERTELENDİ

Sektörlere yönelik sağlanan kolaylıklar konusunda bilgiler aktaran Bakan Albayrak, Tebliğle belirlenen sektörler için Nisan, Mayıs ve Haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemelerin 6’şar ay ötelediklerini duyurdu. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannamelerinin de verilmeyeceğini açıklayan Albayrak, bu beyannamelerin ise 27 Temmuz'a ertelendiğini bildirdi. 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşların “beyanname ve ödemelerinin” yasağın sonuna kadar ertelendiğini ifade eden Albayrak, serbest meslek erbabı çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, doktor, dişçilerin de söz konusu mücbir sebep halinden yararlanacağını belirtti. 

HANGİ SEKTÖRLER FAYDALANIYOR? 

Mücbir sebep halinden faydalanacak sektörler ve mükellef grupları şöyle sıralandı: Basılı Yayın ve Matbaacılık, Araç Kiralama, Perakende Ticaret ve Alışveriş Merkezleri, Demir Çelik ve Metal Sanayisi, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema ve Tiyatro Faaliyetleri, Konaklama, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Tekstil ve Konfeksiyon Faaliyetleri, Etkinlik ve Organizasyon, Sağlık Hizmetleri, Mobilya İmalatı, Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İnşaat, Endüstriyel Mutfak Ekipmanları. 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER