‘BU ARTIŞI NASIL AÇIKLARSINIZ ?’

‘BU ARTIŞI NASIL AÇIKLARSINIZ ?’

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçinin en önemli girdilerinden birisi olan gübrede, son bir yılda yaşanan yüzde 80’lik astronomik artışa dikkati çekerek, “Tarımsal girdi fiyat endeksinin Kasım ayı hesaplamasına göre tarımsal girdilerin yıllık ortalama yüzde 15.35 arttığı açıklanırken, gübredeki bu artışı nasıl açıklarız?” diye sordu. 
 
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, içinde bulunduğumuz şu günlerde çiftçinin kışlık ürünlere azotlu üst gübresi ve yazlık ekimler için ise taban gübresi alımlarını yaptığını ve karşılarına çıkan aşırı yüksek fiyatların ciddi sıkıntılar yaşattığını bildirdi. İthal olduğu için hammaddesi olan petrol fiyatları ile dolar kuruna endeksli olarak fiyatları devamlı değişen gübrede en çok kullanılan ürünleri geçen yıl bugünki fiyatlarıyla karşılaştırdığımızda fiyatlarda yüzde 80’in üzerinde artış olduğunu vurgulayan Doğru, “Halbuki petrol varil fiyatının 65 dolardan bugün 53 dolara gerilediğini, kurların ise dolarda 5.95 den 7.40’a yükselerek yüzde 24 arttığını görüyoruz. O halde gübre neden bu kadar fazla zamlandı?” sorusuna mantıklı bir gerekçe bulamadıklarını bildirdi.
Mutlu Doğru, “Tarımsal girdi fiyat endeksinin Kasım ayı hesaplamasına göre tarımsal girdilerin yıllık ortalama yüzde 15.35 arttığı açıklanırken, gübredeki bu artışı nasıl açıklarız? Çiftçimizin en önemli kuruluşlarından olan ve toplam gübre ticaretinin yüzde 30’unu gerçekleştiren Tarım Kredi Kooperatifleri neden piyasalara müdahale etmiyor?” diye sorup, çiftçinin açıklama beklediğini bildirdi.
 
ACİL MÜDAHALE
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiftçinin en önemli girdi maliyeti olan gübrede yaşanan bu artışa karşı acil müdahale beklediklerini belirterek, şunları kaydetti: “Gıda enflasyonuyla mücadele ederken ürünlerin ihracatına kısıtlama veya tarımsal ürün ithalatının önünü açarak çare aramak yerine, Türkiye’de tarımsal üretimde maliyeti düşürmek; zirai ilaç, tohum, fide, yem, tarımsal alet ve ekipmanlar ile gübre gibi önemli girdilerin fiyatları piyasada daha yakından izlenerek fiyat artışlarında spekülasyonlara müsaade edilmeden, gerekli müdahaleler yapılmalıdır.”
 
‘MALİYETİ DÜŞÜRELİM’
Gıda enflasyonuyla en iyi mücadelenin maliyetlerin düşürülmesi olduğunu yıllardır dile getirdiklerini anımsatan Başkan Mutlu Doğru, “Çiftçiye ucuz girdi sağlayarak, üretim planlamasıyla daha fazla üretmesi, verimliliğin arttırılması, pazarlama zincirindeki aksayan yönlerin yeniden düzenlenmesi ve fazla ürettiğimiz ürünler için yeni yurt dışı pazarlar bulunmasıyla yapılabilir” diye konuştu.
 
“Un ve muz gibi ürünlerin ticaretini incelemeye alan Rekabet Kurulu, gübre piyasalarını ve fiyatlarını, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müdahil olunarak, incelemesi gerekir” çağrısında bulunan Doğru, “Bu artışların varsa mantıklı bir açıklaması tüm üreticilerimize yapılmalıdır” diye konuştu.
 
‘FİYATA YANSIYACAK’
Başkan Doğru, gübredeki bu anormal fiyat artışlarının verimliliği, ülkenin tarımsal rekoltesini ve sonuçta da tüketici fiyatlarını olumsuz etkileyeceği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirtirken, şu anda en çok kullanılan gübrelerin satış fiyatlarını da tek tek açıkladı.
Doğru’nun verdiği bilgilere göre, çiftçinin en çok kullandığı gübrelerin geçen yılki ve bu yılki fiyatları şöyle:
 
20/01/2020 Gübre Fiyatları
Üre                      : 1.650 TL
Amonyum Sülfat  :   950 TL
DAP.                    : 1.850 TL
15-15-15 Taban   : 1.700 TL
20-20 Taban         :1.580 TL
 
21/01/2021 Gübre Fiyatları
Üre                       : 3.000 TL
Amonyum Sülfat   :1.650 TL
DAP                      : 3.450 TL
15-15-15 Taban    : 2.600 TL
20-20 Taban          :2.450 TL


  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER