ÇİMENTO ZAMMINA KARŞI İŞ BIRAKMA EYLEMİ!

 ÇİMENTO ZAMMINA KARŞI İŞ BIRAKMA EYLEMİ!

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu; çimento zamlarına karşı iş bırakma eylemi başlattıklarını açıkladı. Çimento fiyatlarındaki artışların denetime alınmasını isteyen Çakıroğlu, bu eylemlerini 24 Eylül tarihine kadar sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti.

‘60 BİN ŞANTİYE KATILIYOR’
Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, bağlı bulundukları İnşat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), ile birlikte çimento zamlarına karşı iş bırakma eylemi başlattıklarını kaydetti. İş bırakma eylemine 60 bin şantiyenin katıldığını belirten Çakıroğlu, “İnşaatın 2 ana girdisi demir ve çimentodur. Demir ile ilgili olarak; İMKON hükümet nezdinde girişimlerde bulunarak tonda 100 TL gibi bir fiyat indirilmişti. Çimento ise giderek fiyatı yükselen bir konumda. Bunun sebebi ise üretimin yüzde 85’nin ihraç edilmesidir.” dedi.

‘KARTEL SEKTÖRÜ YOK EDECEK!’
Çimento dışarıya ihraç edildiğinde yurt içinde talepte fiyat yükselttiğini dile getiren Çakıroğlu, “Adana’da geçen yıl aynı dönemde 1 torba gri çimento perakende fiyatı 12 lira iken bugün 24 TL’dir. Üretim belirli sayıdaki üretici firmalarca yapıldığından, çimentoda kartel oluşmuş halde. Bu durumda çimento ve demire dayalı olan diğer yan ürünler de ayrıca inşaat birim maliyetini etkilemekte ve inşaat maliyetleri uçmakta. Taahhüdünde iş olan müteahhitler işleri bitirememek endişesi ile panikte.” diye konuştu. 

‘KONUT EDİNMEK HAYAL OLACAK’
İnşaatta teşebbüs halinde olanların tam mevsimi olduğu halde, endişe ile işe başlamadığını vurgulayan Çakıroğlu, şöyle devam etti:  “Bu iş koluna bağlı imalat ve istihdam azaldı, işsizlik arttı. Artan fiyatlarla konut edinmek hayal olacak. Geçen yıl aynı ayalarda harcı alem, ortalama 100 m2’lik bir konutun (Arsa hariç) maliyet bedeli Adana için 1500 TL iken bugün 3000 TL düzeyinde. Arsanın yüzde 50 ile alındığı ve kupon olmayan bir arsa bedeli de dahil edildiğinde maliyet 6000 TL’ yi; yani 100 m2 konutun fiyatı 600.000 TL’yi bulmakta. Bu durumda, konut üretilse bile satılamayacak, piyasada krizi oluşacak.”
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER