Emeklilerin gözü kulağı Temmuz zammında

Emeklilerin gözü kulağı Temmuz zammında

Emeklilerin gözü, kulağı temmuz ayında yapılacak zamma çevrilmiş durumda. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon belirleyecek.  Tüm Emekliler Derneği (TÜMEMEKDER) Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, emeklilerin gözü kulağının Temmuz ayında yapılacak zamda olduğunu söyledi. Kaya, emeklinin maaşlarına yapılacak zam oranını yüksek olması için “enflasyon yüksek çıksın” diye dua eder hale geldiğini belirti.

 “‘Enflasyon yüksek çıksın’ diye dua eder hale geldik”

Zamların Temmuz ayının 3.’ünde açıklanacağını kaydeden Kaya, “2020 ikinci zam dilimi geliyor . Allah nasip ederse 7’inci ayın 3’ünde açıklanacak. Emekliler ‘enflasyon yüksek çıksın’ diye elini açıp dua eder mi? Mümkün değil; bu ama emekli ‘enflasyon yüksek çıksın’ diye dua eder hale geldi. Enflasyon yüksek çıksın da emeklinin maaşına zam yapsınlar, diye. Mecliste grubu bulunan siyasi partiler inşallah sesimizi duyarlarda emeklilerimizin maaş dengesizliklerinin ortadan kalkabilmesi için gerekli çalışmaları mecliste yaparlar, diye beklenti içerisindeyiz.” dedi.

‘Emeklilerin yüzde 80’i borçlu’

Emeklilerin yüzde 80’inin borçlu durumda olduğunu dile getiren Kaya, “2 bin 500 liranın altında emekli maaşı alan emekli kardeşlerim açlığa mahkumdur. Emeklinin zaten yüzde 80’inin çeşitli yerlere borcu var. Araştırsınlar bu durumu göreceklerdir. Ülkemiz COVİD-19 sürecinden geçiyor. Devletimizin aldığı karara uyun diye emeklilerimizi uyarıyoruz. İntibak kanunun bugünlere kadar bekletildiği gibi bundan sonra bekletilmemesini çıkması istiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Artık emekliyi duysunlar’

Tüm emeklilerin gözlerinin televizyondan ve gazetelerden çıkacak haberde olduğuna dikkat çeken Kaya, “Gözümüz hep televizyonda acaba emekliye zam var mı diye beklenti içerisindeyiz. Artık emekliyi duysunlar. Emeklinin meselesini bir sefere mahsus çözsünler. İnsanca yaşayabilecek bir maaş ve TOKİ konusunda beklentisi var sadece. Emekli her zaman Devletimizin yanında oldu olmaya da devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

‘TOKİ’de gelişme var’

Çukurova İlçesi’nde yapılacak toplu konutlar ile ilgili bir gelişmenin yaşandığını anlatan Kaya, şöyle devam etti: “TOKİ ile ilgili bir gelişme oldu. Geçenlerde TOKİ ile ilgili Çukurova Bölgesi’nde yapılsın diye bir girişimimiz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bizi dikkate aldı ve cevapladı. Çukurova bölgesini değerlendirme kapsamına aldılar. İnşallah emeklimiz Çukurova İlçemizde ev sahibi olur. Emekliyi ev sahibi yapalım ki sorun bitsin diyoruz. Emekliye yüzde 25 ev kontenjanı veriliyor. Biz bir defaya mahsus istiyoruz. Çukurova bölgesinde 9 Bin 500 konut yapılsın istiyoruz. Emeklimizin önden yüzde 10 gibi bir ücret ödeme gibi durumları yok. 5 Bin Lira verebilir. Taksitlerde 500 liranın üzerine çıkmamalı. Üzerinde bir rakamı ödeme gibi bir durumları olamaz.” 
 


 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER