İKİNCİ 500'DE 14 ADANA ŞİRKETİ

İKİNCİ 500'DE 14 ADANA ŞİRKETİ

İstanbul Sanayi Odası tarafından Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nın 2018 yılı sonuçları açıklandı. Adana'dan 14 sanayi firması listeye girme başarısı gösterdi. 

Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırması'na göre, Adana sanayi firmalarından Oğuz Tekstil 7.,Pilyem Gıda 9., Omnia Nişasta 20., Kıvanç Tekstil 32., adı açıklanmayan firma 93., Meltem Kimya ve Tekstil 177. , Bakırlar Tekstil 211., Zahit Alüminyum 222., Oğuz Gıda 269., Tat Nişasta 280., Akhan Un Fabrikası ve Tarım Ürünleri 290., Ulusoy Tekstil San 405., Netafim Sulama 437., Kimteks Tekstil 474. sırada yer aldı.

‘Bu sayı yeterli değil’

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, 2018 yılının yaşanan küresel krizin etkisiyle zorlu ve mücadele içerisinde geçtiğini söyledi. 
İkinci 500 listesinde 14 Adana firmasının yer aldığını, böylelikle ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu içinde Adana merkezli firma sayısının 25’e ulaştığını hatırlatan Kıvanç, ancak bu sayıyı Adana için yeterli görmediklerini söyledi. 

Bu yıl 2 firmanın ilk kez girdiği sıralamada 6 firmanın yükseldiğini belirten Kıvanç, "Sanayi firmaları açısından oldukça zorlu bir sürecin yaşandığını, komşu coğrafyalarda ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle firmaların temkinli hareket etmek zorunda olduğu dönemde Adana, sanayisinin güçlü biçimde daha ileri seviyelere taşınması, hak ettiği yere kavuşabilmesi için daha çok gayret gösteriyor olması ümit verici. Tüm olumsuzluklara karşın üretim, istihdam ve ihracat hedeflerinden ödün vermeden çalışmalarına devam ederek ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girme başarısı gösteren firmalarımızı kutluyorum, önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak artmasını temenni ediyorum " diye konuştu.

İLK 1000’DE 25 FİRMA YER ALDI

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 araştırmaları sonuçlarına göre Adana’dan toplamda 25 firmanın yer aldığını bildiren Kıvanç, şöyle devam etti:  “İkinci 500’de ilk 50 firma içerisinde 4 firmamız yer alması önümüzdeki dönemler için umut verici olmuştur. Adana ve çevresi, önümüzdeki yıllarda yapılması öngörülen yeni yatırımlarla Marmara bölgesine alternatif ikinci büyük üretim merkezi olmaya adaydır. Doğru stratejiler ve iyi bir planlama ile öngörülen hedeflere rahatlıkla ulaşılabilecektir.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER