Kurutmalık meyve ve sebzeler ile ihracata yöneldi

Kurutmalık meyve ve sebzeler ile ihracata yöneldi

Girişimci iş kadını Halime Büyükgüzel, KOSGEB desteğiyle meyve ve sebze kurutma tesisi kurdu. Büyükgüzel'in kilosunu 50 liradan sattığı kuru hurmalar yurt dışından yoğun talep görüyor.  Geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'nda sözleşmeli memur olarak görev yapan 32 yaşındaki Halime Büyükgüzel, 31 Mart seçimlerinden sonra Adana'nın Kayseri sınırındaki Tufanbeyli ilçesinde hiçbir kadın personelin çalışmadığı itfaiye birimine atandı. Büyükgüzel 10 Haziran itibarıyla görevine başladı ancak istifa etmediği için Büyükgüzel’in sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildi. Ailesi tarımla uğraşan Büyükgüzel, belediyedeki işinden kovulmasının ardından ‘İşe geri dönüş’ davası açmadı ve KOSGEB’den 145 bin liralık hibe desteği alarak 450 bin liraya İmamoğlu ilçesine meyve ve sebze kurutma tesisi kurdu.

İlk olarak ailesinin yetiştirdiği hurmaları cips ve tüm olarak kurutarak ve kilogramını 50 liraya satarak işe başlayan genç kadın 5 kişiye de istihdam sağladı. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Dr.Peter Bohlen ile birlikte Yeni Zelanda ve Fransa elçiliklerinde görevli tarım uzmanları ziyaret ettikleri tesis hakkında bilgi aldı. İmamoğlu Kaymakamı Alper Tanrısever, İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse, İmamoğlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemil Çabuk, İmamoğlu Ziraat Odası Başkanı Ali Şimşek, Gıda İçecek Tarım Politikaları Araştırma Merkezi Genel Başkanı Samet Serttaş’ın da hazır bulunduğu ziyarette Büyükgüzel ile kurutulmuş meyvelerin yurt dışında pazarlanması için istişare yapıldı. 

Kantinlere doğal cips 
Girişimciliği ve tesisi hakkında bilgi veren Halime Büyükgüzel, ailesinin tarımla uğraşmasının bu işe girmesine vesile olduğunu belirterek, “2019 seçimlerinden sonra belediyeden çıkartılan ilk kişi oldum. Daha sonra geri dönüş davası açmadım sadece tazminat davası açtım. Daha sonra KOSGEB desteğiyle kendime meyve ve sebze kurutma tesisi kurdum. Ailem tarımla uğraşıyor. Mevsiminde meyve ve sebzeleri kurutarak ihracata yönelik bir şirket kurdum” dedi. Meyvelerin tesiste bütün olarak 32 saatte, dilim olarak da 12 saatte kurutulduğunu kaydeden Büyükgüzel, “Öncelikle meyvenin toplanması, soyulması, yıkanması ve kurutulması aşama aşama işler. Normalde geleneksel olarak hurma dış kabuğu soyularak nemsiz bölgelerde 22 gün ile 30 gün arasında kurutuluyor. Ancak Adana nemli bir bölge olduğu için biz iklimlendirme sistemi kurduk. İklimlendirme sistemiyle üzerine sinek, toz yapışmadan kısa bir sürede verim alabiliyoruz” diye konuştu. Meyvelerin kuruyunca yüzde 25’inin kaldığını aktaran Halime Büyükgüzel, “Yaş ürün şu an hal fiyatı 2,5 lira. Kuru hurmanın fiyatı ise 50 liradan satılıyor. Hurmayı cips ve bütün olarak kurutuyoruz. Hedefimiz tabi ki ihracat. Hedefimiz okul kantinlerine girebilmek. Çocuklarımızın sağlıksız cipsler yerine doğal cipsler tüketmesini sağlamak. İç piyasada çerezciler ve okul kantinlerinde olmayı istiyoruz” dedi. 

Hedef sözleşmeli tarım
5 kişiye istihdam sağladığını ancak hedefinin daha fazla kişiye iş vermek olduğunu belirten Büyükgüzel, şöyle devam etti: “İlerleyen zamanlarda sözleşmeli tarım yaparak glütensiz meyve unları, meyve tozları, sebze kuruları da yaparak bu işi yaygınlaştırmak istiyoruz. Kooperatiflerin çok eksikliği var bu konuda. Çok az sayıda Adana’da kooperatif var. Bu sayıyı arttırmak istiyoruz. Ürünlerimize değer katmak istiyoruz. Nar, üzüm, şeftali, narenciye, hurma ve elma olabilir ama mutlaka ürünlerimize değer katmak istiyoruz. Kooperatifleşerek bölgemizdeki kadınların işlere başlamasını arzu ediyoruz. Bölgemizde yetişen sebzeler hedefimizde. Önümüzdeki dönemde ıspanak da kurutacağız. Tesisimizde modern şekilde kurutarak son tüketiciye doğrudan e-ticaret ve e-ihracat yöntemiyle ulaştırmak istiyoruz.” 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER