“Pamukta sürdürülebilirlik tehdit altında!”

“Pamukta sürdürülebilirlik tehdit altında!”

  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkan Adayı, Ziraat Yüksek Mühendisi Feyzullah Korkut, dünyada az sayıda ülke ekolojisinin pamuk tarımına elverişli olması nedeniyle, dünya üretiminin yüzde 80’ine yakınının Türkiye’nin de içinde bulunduğu az sayıda ülke tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Stratejik bir ürün olan pamuğun önümüzdeki dönemlerde daha çok alanda ekilmesi için şimdiden bir program yapılması gerektiğini vurgulayan Korkut, son dönemde yaşanan artışlara rağmen Türkiye pamuk üretiminin, tüketimin ancak yüzde 56’sını karşıladığını vurguladı. 

İhracattan ithalata!

Türkiye’de yıllar itibariyle pamuk üretimindeki azalışa ve tekstil sektöründe yaşanan büyümeye paralel olarak tüketimdeki artışın iç üretim ile karşılanamadığını hatırlatan Korkut,
bu nedenle pamuk ithalat miktarının arttığını ve ‘net pamuk ihracatçısı’ olan Türkiye’nin 1990’lı yıllarla birlikte ‘net pamuk ithalatçısı’ konumuna gerilediğini ifade etti.

‘Milyar dolarlar yabancıya gidiyor’

 Türkiye’nin yaklaşık 1,7 milyar dolarlık pamuk ithalatında ilk sırayı yüzde 44’lük payla Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) aldığını, ithalatın yüzde 60’lık kısmının ABD, Yunanistan ve Brezilya’nın oluşturduğu 3 ülkeden yapıldığını ifade eden Korkut, Türkiye’de pamuk alımı ve pazarlamasında faaliyet gösteren birliklerin sektördeki paylarının oldukça gerilediğini kaydeden Feyzullah Korkut, sorunları şu sözlerle sıraladı:

“Ülkemizde pamuk üretimi ihtiyacı karşılama konusunda yetersizdir. Ülkemizde lif pamuk üretiminin tüketimi karşılayamaması, yüksek miktarlarda pamuk ithalatı yapılmasına neden olmaktadır. Türk pamuğunun üretiminde maliyet sorunu vardır. Pamuk üretiminde ülkemiz verimliliği oldukça yüksek olmasına rağmen, girdi fiyatlarının artışı üretimi azaltmakta, sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Ülkemizde pamuk üretiminde önemli ölçüde destekleme primi verilmektedir. Ancak son dönem haricinde destekleme primleri pamuk üretimini karlı hale getirme noktasında yetersiz kalmıştır. Türkiye’de üretici örgütlerinin zayıflaması pamuk üretiminin azalışı ve istikrarsızlığının önemli bir nedenidir. Üretimi daha kolay olan çekirdeksiz kuru üzüm, mısır ve ayçiçeği gibi ürünlerin fiyatlarının nispeten yüksek oluşması ve bu ürünler için verilen destekler pamuk üretimini olumsuz yönde etkilemektedir.” 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER