ROMANYA'DAKİ İŞ FIRSATLARI ANLATILDI

ROMANYA'DAKİ İŞ FIRSATLARI ANLATILDI

Adana Sanayi Odası, TİAD ve Romanya Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde, Romanya pazarının tanıtılması, ülkedeki yatırım fırsatları ve iş ortamı hakkında bilgi verilip karşılıklı iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi adına 'Romanya ile İş Yapmak' konulu seminer düzenlendi.

Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda düzenlenen 'Romanya ile İş Yapmak' konulu seminere Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopandă, Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Razvan Parvulescu, Türk İş Adamları (TİAD) Derneği Başkanı Güven Güngör ve çok sayıda Adanalı sanayici katıldı. Seminerin açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Romanya ile Türkiye’nin kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal bağlar bulunmakta olduğunu dile getirerek, “Romanya’yla ilişkilerimiz üst düzeyde ve yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülmektedir. Nitekim ikili ticaret rakamlarına baktığımızda da bunu görüyoruz. Türkiye’nin Romanya’ya ihracatı 2019 yılı sonu itibarıyla 3,9 milyar dolara dayanmıştır. Romanya’nın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ihracat ise 2019 yıllında 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

‘Sanayiciler her türlü iş birliğine açık’

Adana-Romanya ikili ticaret hacminde ise 2016 yılından itibaren düzenli şekilde artış görüldüğüne değinen Kıvanç, “Son 10 yıllık dönemde en yüksek yıllık hacmine geçtiğimiz 2019 yılında 100 milyon doları geçerek ulaşılmıştır. 2019 yılının ilk 11 ayında Adana’nın Romanya’ya ihracatı yaklaşık 34 milyon dolar olurken, Romanya’dan ithalatımız ise 67 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Romanya ile Türkiye arasındaki iş birliği ve yatırım imkanlarının geliştirilmesinin her iki ülke için de önemli olduğu inancındayım.” diye konuştu. Kıvanç, sözlerinde ayrıca Romanya’dan gelecek yatırımcıları ilimizde görmek istediklerini ve Adanalı sanayiciler olarak her türlü iş birliğine açık olduklarını belirtti. 

‘İki ülke ticareti 6,5 milyar Euro'yu aştı’

Seminerde Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopandă, Ticaret Müşaviri Cornel Diaconita ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Razvan Parvulescu, ADASO Üyelerine Romanya'yı anlattı. Türk İş Adamları (TİAD) Derneği Başkanı Güven Güngör ile Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ise Romanya'da faaliyet gösteren Türk işadamları olarak deneyimlerini paylaştı. Türkleri bu ülkede hangi fırsatların beklediğine dair ipuçları verdi.  Şopandă ise iki ülke ticaretinin 6,5 milyar Euro'yu aştığını dile getirdi.  Kültürel, sosyal ve eğitim alanında çok iyi programları bulunduğunu kaydeden Şopandă, turizmde de iyi bir performans yakalandığını, her yıl 500 binden fazla Romen'in Türkiye'yi ziyaret ettiğini söyledi. Şopandă sözlerini şöyle sürdürdü, “Romanya’dan gelen karışık bir heyet olarak Adana’da bulunduğumuz için çok mutluyum. Plakalardan anlaşılacağı gibi Adana’nın bir numara olması anlaşıyor. Roman’yada iş birliği yapma niyetinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Bugün itibariyle 15 bin Türk şirket mevcut Romanya’da.” 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER