Suriyeliler mobilya sektörünü canlandırdı

 Suriyeliler mobilya sektörünü canlandırdı

Türkiye’nin klasik mobilya ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayan Adana’da mobilya sektörü ihtiyacı olan mesleki iş gücünü Suriyelilerde buldu. Suriye’de oyma sanatı yapıp klasik mobilya iskeleti üreten ancak iç savaş nedeniyle 7 yıl önce kaçıp Adana’ya gelen Muhammed Cemal Masri, burada da kendisine dükkan açarak işini devam ettirdi.

Masri, şimdi yaptığı klasik mobilya iskeletlerini yurt içi ve yurt dışına satıyor. Suriye’de yıllardır devam eden iç savaştan dolayı yüz binlerce insan evlerini ve işlerini terk etti. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden bazıları kendi işlerini devam ettirebilirken, bazıları da başka işlerde çalışmak zorunda kaldı. Bu mültecilerden birisi de 53 yaşındaki oyma sanatçısı Muhammed Cemal Masri. 

5 kişiyi istihdam ediyor 

Masri, 7 yıl önce Halep’ten eşi ve 3 çocuğunu alıp kaçarak Türkiye’ye sığındı. İlk başta Mersin’de bir mobilyacının yanında çalışan Muhammed Cemal, 2014 yılında Adana’ya geldi. Burada biriktirmiş olduğu para ile Mobilyacılar Sitesi’nde bir dükkan açan Masri, Türkiye’nin klasik mobilya ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayan kentte Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. Klasik mobilya iskeleti üreten Masri, ürettiği iskeletleri İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Orta Doğu pazarına satıyor. Suriyeli mobilyacı yanında da 2’si Türk toplam 5 kişiyi istihdam ediyor. Suriyelilerin Adana’da üretim yapıp ekonomiye katkı sağlaması kentteki mobilyacıları da memnun ediyor. Klasik mobilya üreten Türk ve Suriyeliler artık Adana’da birbirlerine entegre halde müşterilerin taleplerine göre üretim gerçekleştiriyor. 

‘Gelmeleri bizi mutlu etti’

 Adana Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, yaptığı açıklamada, Suriyelilerin ülkeye gelmesiyle iş gücünde hızlanma olduğunu belirterek, “Suriyeliler buraya ilk geldiğinde halkımız çok kabullenmiyordu ama Suriyelilerin gelmesiyle bizim iş gücümüzün hızlanmasına neden oldu. Onlar bize katkı sağladılar. Çok sanatkar arkadaşlarımız var. Bize destek oldular. Esnaf arkadaşlarımıza tasarımlar yaptılar. Suriyeli arkadaşlar çok güzel oyma yapıyorlar. Adana bu işin membaı. Çünkü klasik koltuk iskeletinin yüzde 90’ını karşılayan bir yer. Onların buraya yerleşmesi bizi mutlu etti” diye konuştu. 

‘Adana’ya katkı koydular’

 Kalifiye işçide ihtiyaç olduğunu bunu da Suriyelilerle tamamladıklarını kaydeden Avcı, şunları söyledi: “Potansiyel işçilerde bir eksikliğimiz vardı onlarla bunu tamamladık. Şimdi yurt dışı ve yurt içine onlarla bu ürünlerimizi daha sağlıklı yolluyoruz. Bizim aynı zamanda maliyetlerimize de yansıdı. Onların burada olması maliyetlerimizi daha aşağı çekebildik. Çünkü daha ucuza çalışabiliyorlar. Onlardan bütün esnaflarımız faydalandı. Oyma işi yapıyorlar. Koltuk, yatak odası ve yemek odası gibi ürünlerin de oluşmasına neden oluyorlar. Sanatkar olanları da var içerisinde. Sadece işçi olarak çalışmıyorlar. Hepsini değerlendirmeye çalışıyoruz. Onlar da Adana’ya katkı koymuş oldu.” 
 
 
 
                                           


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER