SÜT VERİMİ ARTTI

SÜT VERİMİ ARTTI

Adana’da yıllardır faaliyet gösteren bir süt üretim çiftliğinde ineklere, daha verimli süt verebilmeleri ve sağlıklı olabilmeleri için adeta 5 yıldızlı otel konforu sağlanıyor. İsrail modeliyle inşa edilen ahırlarda ineklerin bütün bakımları işinin uzmanları tarafından yapılırken, işletme sahibi Mutlu Doğru, “Hayvanlarımızın tamamı burada refah içerisinde olmalı ki bize de o ölçüde yüksek verimli süt verebilsin. Süt hayvancılığı yapan işletmelerin günlük verimliliği ortalama 15 ila 20 litre arasındadır. Bizim burada 35-36 litre verimliliğimiz var” dedi.

100 yılı aşkın süredir kentte faaliyet gösteren süt üretim çiftliği, 2011 yılında Karataş ilçesine bağlı Tabaklar Mahallesi’nde 40 bin metrekare alan üzerinde ineklerin konforunun en üst düzeyde tutulduğu bir şekilde yenilendi. Duşlama ve klima sistemiyle serinletilen ineklere pedikür yapılırken yeni doğan buzağılar ise tek kişilik odalarda özel hazırlanmış mamalarla biberonla besleniyor. İneklerin boynundaki tasma ve kulaklarındaki çipli küpelerle hareket sıklığı, nabzı, günlük süt üretimi, üretilen sütte bakteri olup olmadığı bilgisayar ortamında takip edilebiliyor. İşletme sahibi Mutlu Doğru, yaptığı açıklamada, “Şu anda çiftliğimizde bin 650 baş hayvanımız var. Bunların 850 adeti sağılır durumda ve günde yaklaşık 25-26 ton arasında süt üretiyoruz. Adana’da yerel bir mandıraya sütümüzü toptan olarak veriyoruz. Bunun yanında bölgenin en büyük süt hayvancılığı işletmesiyiz ve işletmemiz hem hastalıktan ari hem de Avrupa Birliği onaylı olan Adana ve Çukurova bölgesinin ilk işletmesidir” ifadelerini kullandı. 

‘Hayvanların refahını arttırdık’
Tesisi kurarken İsrail modelini örnek aldıklarını kaydeden Doğru, “Biz sıcak ülkelerde süt hayvancılığını kim daha başarılı yapıyor onun araştırmasına girdik. Gördük ki Ortadoğu’da özellikle İsrail’de çok başarılı süt hayvancılığı yapılıyor. Neredeyse hayvan başına bizden daha sıcak bir ortamda 40-42 litre süt alıyorlar. Oradaki işletmeleri gezdik, gördük ve oradaki hayvan refahını sağladıkları biçimde burada yapılarımızı inşa ettik. Türkiye’nin neredeyse en yüksek diyebileceğim tepe yüksekliğine sahip ahırlarımız inşa edildi. Tepe yüksekliği 14 metredir. Yine toprak alan üzerinde hayvanların rahatlıkla gezinti yapabileceği, istediği zaman 24 saat boyunca yeme ulaşabileceği bir model üzerinde inşa ettik ahırlarımızı. Adana’da hava sıcaklığı yazın çok yüksek olduğu için mini sprinkler sistemiyle sırtlarını ıslatarak ve fanlarla serinleterek hayvanların refahını arttırdık” diye konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER