‘TARIM STRATEJİK ÖNEME SAHİP’

 ‘TARIM STRATEJİK ÖNEME SAHİP’

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız,son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirterek, ”Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.” dedi.

Adana’da 15 Mart 2020 tarihinde başlayan sulama sezonunun 31 Ekim 2020 tarihinde tamamlandığını açıklayan Yıldız, “2020 yılı sulama sezonunda Adana ilimiz ve ilçelerimizde toplam 2 milyon 87 bin 773 dekar tarım arazisi sulandı. Adana il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 2 milyon 87 bin 773 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 7 milyar 571 milyon 303 bin 948 TL katkı sağlandı.” diye konuştu.

‘Suyu toprakla buluşturuyoruz’

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Problem yaşamadık’

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: “Adana ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.”   

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER