“ÜLKE EKONOMİSİ DARALIYOR”

“ÜLKE EKONOMİSİ DARALIYOR”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir çarpıklığa kurban gitmekten kurtulamayacağını ileri sürdü.  Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla birlikte düzenlenen basın toplantısında kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük hakları konusundaki taleplerini ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşan Balık, “Açlık ve sefalet içindeki kamu emekçilerinin durumunu görmelerini istiyoruz. AKP iktidarının, son 20 yıla damgasını vuran ekonomi politikaları başta kamu emekçilerinin ve ücretle çalışanların aleyhine olmuştur. Üzülerek belirtmeliyiz ki 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisi 1 Ağustos’ta başlayacak Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerini artan sorunlarla karşılamaktadır.” dedi. 

“Satın alma gücü eriyor”

Türkiye’nin zor bir ekonomik kriz döneminde geçtiğinin altını çizen Balık, enflasyonun yükseldiğini, Türk parasının değer kaybettiğini ve vatandaşların satın alma gücünün eridiğini vurguladı. Balık, “Vatandaşların ekmeği her geçen gün küçülüyor. Ülkenin ekonomisi daralıyor. İşsizlik tarihinin en yüksek noktasına doğru soluksuz tırmanıyor. TÜİK rakamlarına göre işsizlik 4 milyon 202 bini kişi oldu. İşsizlik yüzde 3,4 artışla yüzde 13’e yükseldi.” diye konuştu.

“Ülke koşullarına göre belirlenmeli”

Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinin ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmesini isteyen Balık, şöyle devam etti: “2017 yılında yapılan, 2018-2019 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesinden günümüze Türkiye’de çok önemli siyasi ve ekonomik gelişmeler yaşandı.Türkiye, 2019 yılının ilk aylarında yüzde 20’ler civarında dalgalanan bir enflasyon, yüzde 2,6 oranında küçülen bir ekonomi ve rekor düzeylere çıkma eğilimindeki bir işsizlik oranıyla karşı karşıya bulunmaktadır. Türkiye’de ilk kez resmi işsiz sayısı 4,5 milyona, gerçek işsiz sayısı ise 8,5 milyona yaklaşmıştır.Bu ağır koşullarda, 1 Ağustos’ta 2020-2021 yıllarını kapsayan bir yeni toplu sözleşme sürecine girilmektedir. Adına ‘Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri’ denilen, AKP iktidarı ile yandaşı konfederasyon arasında yapılacak olan ‘danışıklı görüşmelerden’ kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım çıkmasını beklemiyoruz.Zira ortada ne gerçek bir Toplu İş Sözleşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktadır. Her şey bir orta oyunundan ibarettir. Bu görüşmeler yapılsın ama sonunda hükümetin istediği olsun yaklaşımıyla yürümektedir. Taraflar masaya eşit silahlarla oturmamaktadır. Masada kamu emekçilerini temsil eden yandaş konfederasyonun, bağımlı olduğu hükümete karşı en ufak bir direnç gösteremeyeceği baştan bellidir.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER