‘Üretimi hız vermeliyiz’

 ‘Üretimi hız vermeliyiz’

Haziran ayı Meclis Toplantısı, Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin video konferans katılımıyla Meclis Başkanı İsmail Acı Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyelerine hitap eden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, tüm dünyayı saran koronavirüsün yarattığı zor ve beklenmedik değişim sürecinin üstesinden tahminler yürüterek değil; ekonomiyi ayakta tutacak çözümler ve hızlı üretimle gelineceğini belirtti. 

Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşma yapan ATO Başkanı Atila Menevşe, yakın dönemde başlayan normalleşme sürecini, yeni dünya düzenini ve ekonomik etkilerini değerlendirdi.  Menevşe, “Zor ve beklenmedik bir sürecin tam ortasındayız. Önce bu salgının üstesinden geleceğiz ve ekonomik büyümemizi beklentilerimizin üstüne çıkaracağız. Artık tahminler yerine yolumuza bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu başarmak için ekonomimizi ayakta tutacak üretimimize hız vermeliyiz. Sadece salgının etkilerini gidermek için değil, sonrasında oluşacak yeni dünya düzeninde en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışmalıyız.’’ dedi. 

Normalleşme sürecinde dünya ekonomilerine oranla Türkiye ekonomisinin daha hızlı toparlandığına dikkati çeken Menevşe, “Uygulanacak politikaların alınan önlemlerin pandeminin ekonomik maliyetlerini düşürmeyi ve pandemi sona erdikten sonra uzun bir toparlanma süreci yerine hızlı bir toparlanmayı hedeflememiz şart” diye konuştu. 

Haziran ayı tüketici güven endeksi raporunu da değerlendiren Atila Menevşe, yaşanan artışın ekonomideki toparlanmanın pozitif yönde seyrine işaret ettiğine dikkati çekti.
“Bu yıl beklentilerin üstünde bir noktada kapatırsak gelecek yıllara ışık tutacak bir ekonomi rotamız oluşacaktır” diyen Menevşe, şunları kaydetti:

“Tüm bunların gerçekleşmesi için salgına karşı tedbirleri sorunsuz yerine getirmemiz gerekmektedir. Sağlık konusunda da rehavete kapılmazsak 2021’de küresel ekonominin öne çıkan ülkelerinden biri oluruz. Alınan tedbirlere yenilerini ilave etmeye devam edilmelidir. Bu suretle, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren, ama özellikle 2021’de bu rüzgârı tersine döndürebiliriz.” 
 
 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER