‘Yeni düzenleme bekliyoruz’

‘Yeni düzenleme bekliyoruz’

Adana Ticaret Odası (ATO)  31. Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Acı yönetiminde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ATO Başkanı Atila Menevşe, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, oda faaliyetleri ve son ekonomik gelişmeler konusunda bilgilendirmede bulunurken, her sektörde üyelerinin tüm sorun ve beklentilerinin takipçisi olduklarına vurgu yaptı. Geçtiğimiz mart ayından itibaren Türkiye’de etkisini gösteren pandemi sürecinde gerek meclis ve gerekse meslek komiteleri olarak sektörlerin problemlerini ilgili mercilere aktardıklarını ve çözümünün de takipçisi olduklarını belirten Menevşe,  “Eğitim sektöründe yüzde 8'lik KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması, yatırım teşvik sisteminde ilçe bazlı teşvikin kabul edilmesini, lehte yapılan düzenlemeler arasında sayabiliriz” dedi.

Takip edilen çözüm odaklı çalışmalara da değinerek, ertelenen ve Ekim-Kasım-Aralık ayında ödenecek olan SGK prim borçlarının aynı ayda ödenecek olan cari dönem vergi ve SGK prim borçlarıyla birleşmesi durumunda finansman zorluğu çekileceği için ötelenmesini veya yeniden yapılandırılmasını talep ettiklerini belirten Menevşe, şöyle devam etti: “Keza banka kredi taahhütlerinin de tekrar yeniden yapılandırılması talep edilmiştir. Yapılan anketler, iş aleminin yüzde 75'inin halen Mart ayından önceki cirolara ulaşılamadığını gösteriyor. Durum bu şekilde iken, borçların ötelenmesine ihtiyaç vardır. Kaldı ki bu konuda mecliste çalışmalar başlamıştır.” Menevşe, bir diğer problemin medikalcilerin kamu alacakları olduğunu ve bu sektördeki sıkıntının çözümünün de takipçisi olduklarını ifade etti.

‘Lezzetlerimizi tescilliyoruz’

Lezzet Festivali’nin bu yıl dijital platforma taşınmak zorunda kalındığını anımsatan Menevşe, “Valiliğimiz öncülüğünde bizlerin de katkısıyla düzenlenen bu etkinlikle, Türkiye’de ilk dijital festival yapan şehir olmanın gururunu yaşıyoruz. Ciddi bir takip oranı ile festival tamamlandı. Ümit ederiz gelecek yıl pandeminin etkileri tamamen sona erdiğinde bayram havasında tüm dünyadan katılımcılarımızla bu güzel festivalimizi fiziki olarak gerçekleştiririz ve Adana'mızın o eşsiz lezzetlerini tüm dünyaya ikram ederiz” dedi. Başkan Menevşe, Adana’nın marka değerlerinin korunup, ön plana çıkartılmasına yönelik yaptıkları çalışmalara da dikkati çekerek, “Bu ürünlerimizden, Adana Şalgamının Avrupa Birliği Patent tescili için çalışmalarımıza başladık. Adana Biber Salçasının ise tescil başvuru süreci devam ediyor. Adana İçli Köfte, Adana Şırdan, Adana Bici Bici, Adana Aşlama, Adana Analı Kızlı, Adana Halka Tatlının Coğrafi İşaret Tescillerini aldık” dedi. Menevşe, Adana Karakuş Tatlısı ve Adana Taş Kadayıfının ise marka bülteninde yayınlandığı ve pek yakında ilan süresi tamamlandığında onların da tescil sahibinin Adana Ticaret Odası olacağının müjdesini verdi.
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER