Adana Tabip Odası’ndan Covid-19 uyarısı!

Adana Tabip Odası’ndan Covid-19 uyarısı!

COVID-19 pandemisinin dünyada ve Türkiye’de devam ettiğinin altını çizen Adana Tabip Odası Yönetimi, yaptığı yazılı açıklamada ‘Covid-19’ pandemisinde ikinci dalga olasılığı varken ekonomik gerekçelerle normalleşme sürecine girilmesinin doğru olmadığı belirtti.

‘Ciddi sakıncalar gelecek’

Yapılan açıklamada; “Uzmanlar henüz  salgın kontrol altına alınmadığı gibi ikinci bir dalga olasılığından söz etmekte iken tüm dünyada ekonomik gerekçeler ile normalleşme sürecine girme eğilimi başlamıştır. Henüz hastanelerin çoğu  pandemi kapsamındayken ve elektif cerrahilerin ertelenmesi yönündeki genelge kaldırılmamışken AVM’ler açılmış, sağlık turizmi ön plana çıkarılarak normale dönüş süreci tartışılmaya başlanmıştır. Normale dönüş süreci ile birlikte hastanelerde poliklinik, yataklı servis, ameliyathaneler, yoğun bakımlar gibi bir çok alanda yeniden düzenleme yapılması zorunludur. Tüm bunlar yapılmadan yeniden açılma dönemine  girişilmesi ciddi sakıncaları da beraberinde getirecektir.” denildi.

Adana Tabip Odası, yazılı açıklamasında şu uyarılarda bulundu:

 “Öncelikle tüm hastaneler pandemi hastanesinden çıkarılarak, hastanelerin bir kısmı temiz hastane statüsüne kavuşturulmalı.Merkezi Hasta Randevu Sistemi ile hastalara verilen randevu saatleri arası en az yarım saat olmalı. Hastalara 20 dakika ayrılırken, 10 dakika hasta arası olmalı.Her hastaya, varsa refakatçisine de maske temin edilmeli, 2 metrelik fiziksel mesafe kuralı gözetilmeli, poliklinik girişlerinde ve hastane girişlerinde dezenfektan bulundurulmalı.Poliklinikte çalışan sağlık çalışanına günlük mesai saati için en az 2 cerrahi maske, yeterli sayıda eldiven, siperlik ve dezenfektan temin edilmeli. Kronik hastalıkları bulunan hastalar, onkolojik hastalar, kemoterapi alan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler alan bu hastalara belli aralıklarla randevu oluşturulmalı. Pandemi boyunca tüm hastanelerde yataklı servis hizmetleri tek kişilik odalarda verilmelidir. Refakatçi gerekmedikçe hastalar izole şekilde yatırılmalı ve ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı. Covid-19  doğası gereği şikayeti olmayan  bireylerden de bulaş riski göz önüne alınarak yapılacak ameliyatın aciliyetine göre farklı önlemler alınması gereklidir. Eğer ameliyat acil değilse öncelikle tüm hastaların şikayeti olmasa dahi PCR test yapılıp sonucu çıktıktan sonra ameliyata alınmalı. Covid-19 salgını sönümlenenceye kadar ameliyat edilecek hastalar sanki Covid (+) gibi değerlendirilerek ameliyat öncesi ve sonrası gerek dikkat gösterilmeli ve taburcu olduktan sonrada evlerinde takip edilmeli.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER