ADANA’NIN BEKLEDİĞİ PROJELER İÇİN KAYNAK ARAYIŞI

ADANA’NIN BEKLEDİĞİ PROJELER İÇİN KAYNAK ARAYIŞI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ekibi tarafından “Yaşam Kalitesinin ve Refahın Yüksek Olduğu Her Alanda 01. Adana Vizyonu” çerçevesinde hazırlanan “Mega Projeler” heyecan uyandırdı. Vatandaşlar, Adana’yı ayağa kaldıracak bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.

 

 FİNANSMAN DESTEĞİ BEKLENİYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yapılması planlanan; finansmanın tamamen ya da kısmen uluslararası, bölgesel veya yerel fon aktarıcı kurum ve kuruluşlarca sağlanma ihtiyacı olan 67 proje, İlbank A.Ş. ve Dünya Bankası’na sunuldu. Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ergül Halisçelik koordinatörlüğündeki proje ekibi tarafından hazırlanan projelerin finansmana Avrupa Birliği (AB), Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Birleşmiş̧ Milletler (BM) gibi kuruluşların da destek vermesi planlanıyor.

 ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER PROJESİ’

Başkan Zeydan Karalar’ın Adana’nın yüksek potansiyelini harekete geçirecek mega projelerin finansmanının başta Dünya Bankası’nca sağlanan 500 Milyon Euro’luk “Sürdürülebilir Şehirler Projesi” olmak üzere birçok program kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor. Proje ile Türkiye’de şehirlerin çevresel, ekonomik, finansal ve sosyal anlamda sürdürülebilirliğinin artırılması amaçlanıyor. Sürdürülebilir Şehirler Çerçevesi; Türkiye’nin şehirleri için en fazla anlamlı olan üç boyutu (çevresel, ekonomik/finansal ve sosyal) ele alıyor. Şehirleri planlı şehirden sağlıklı şehire ve nihai olarak ‘akıllı şehire’ kadar uzanan bir sürdürülebilirlik üzerinden ilerleyen çerçeve; kapsamlı ve entegre bir planlama sürecinin birer parçasını oluşturan mekânsal, çevresel ve finansal planlama araçlarını belirliyor. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ekibi tarafından “Yaşam Kalitesinin ve Refahın Yüksek Olduğu Her Alanda 01. Adana Vizyonu” çerçevesinde hazırlanan “Mega Projeler” Dünya Bankası ve İller Bankası’na sunuldu. Proje iki bileşenden oluşmaktadır. Bileşen A: “Belediye Yatırımları” talep odaklı bir yaklaşım ile belediye altyapı yatırımları için finansman sağlayacaktır. “Bileşen B – Proje Yönetimi” ise proje yönetimi, izleme ve değerlendirme, erişim ve iletişim faaliyetlerine yönelik mal alımlarını ve danışmanlık hizmetlerini finanse edecektir. 

İŞTE O PROJELER !

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın “Marka Şehir ve Her Alanda 01. Adana Hayali”nigerçekleştirecek proje portföyünde, Akıllı Şehirler, Raylı Taşıma 2.Etap Projesi (Mevcut Raylı Taşıma Sisteminin uzaması), Şehiriçi Tramvay, Yenilebilir Enerji, Hafif Raylı Sistemler, ÇUKUROVA-Ray, Kentiçi Katlı Otoparklar, İçme Suyuna Erişim, Katı Atık Yönetim Sistemleri, Kültürel-Sanatsal-Sportif Projeler, Ulaşım Ana Planı, Dezavantajlı Gruplar İçin Projeler, Kırsal ve Kentsel Kalkınmayı geliştirecek, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak kısa, orta ve uzun vadede yapılması planlanan birçok proje bulunmaktadır. Farklı bütçelere sahip olan projelerin ikraz, kredi, hibe, yap-işlet-devret, gelir paylaşımı gibi farklı araç ve modellerle uluslararası bölgesel veya yerel fon sağlayıcı kurum ve kuruluşlarca tamamen veya kısmen finansmanı planlanmakta. Büyükşehir’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Ayrıca; mevcut mali durum dikkate alınarak, öz kaynaklarla finanse edilerek sürdürülen projelerin fayda maliyet analizleri sonucunda kaynakların ekonomik, verimli ve etkin kullanılarak önceliklendirilmeçalışmaları da devam etmektedir.”denildi.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER