‘ADANA’YA EĞİTİM MUTFAĞI KAZANDIRACAĞIZ’

‘ADANA’YA EĞİTİM MUTFAĞI KAZANDIRACAĞIZ’

 Adana Aşçılar ve Pastacılar Dernek Başkanı Derviş Göçmen, Türkiye’de gastronomi alanında yaşanan eksikliklere dikkat çekti. Adana’da ise bir eğitim mutfağına ihtiyaç olduğunu dile getiren Göçmen, Çukurova Metropol Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Adana gibi bir şehirde eğitim mutfağı olmamamsı ciddi bir eksiklik. Dünyada ün yapmış Adana Kebabı ile ilgili eğitim veren bir merkezimiz yok. Bu eksiği tamamladığımızda birçok eğitimli aşçı kazandıracağız. Bu konuda 15 yıldır mücadele veriyoruz. Adana’ da birçok yetkili isimle görüşmeler yaptık. Geçtiğimiz günlerde Adana Valimiz Süleyman Elban ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonrası Tepebağ’ da bir yer açma imkânına sahip olabileceğimizi belirttiler. Şu anda pandeminin bitmesini bekliyoruz. Ayrıca, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği ortak eğitim projesini onayladık. 1 Mart itibarı ile 6 göçmen 6 yerli kadına 2 haftalık süreyle aşçılık eğitim vereceğiz. Aynı zamanda kursiyerlerimize iş imkânı da sağlayacağız. Bu gibi projelerimiz devam edecek. Kesinlikle Adana’ya bir eğitim mutfağı kazandıracağız” diye konuştu. 
‘İŞLETMELER AÇILSIN’
Adana Aşçılar ve Pastacılar Dernek Başkanı Derviş Göçmen, Covit 19 salgınının milyonlarca insana istihdam sağlayan yeme-içme sektörünü vurduğunu belirterek, bu sektörlerin bir an önce açılması gerektiğinin altını çizdi. Göçmen, açıklamalarında “Kasım ayından itibaren maalesef işletmelerin birçoğu kapalı, ‘Gel al’ servise çok sayıda işletme girmedi, dolayısıyla orada çalışan insanlar çok mağdur. Kısa dönem ödeneği yeterli gelmedi, turizm sektörü olarak tabir ettiğimiz lokantalar, restoranlar, oteller çok zor durumda. Buradan hükümet yetkililerimize çağrımızdır, yeme içme sektörü biran önce açılsın ki istihdam da devam etsin. Sadece işletme sahipleri değil, o iş yerinde çalışan aşçı, garson, temizlik görevlisi ve çalışanların aileleri de bu kayıptan etkilenmiş durumda. Yapılması gereken tüm önlemler alınarak, bu işletmelerin bir an önce açılması gerekir.” dedi. 
AŞÇI İHRAÇ EDİYORUZ 
Aynı zamanda, Akdeniz Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı, Türkiye Aşçılar Konfederasyonu Üyesi de olan Derviş Göçmen, Adana mutfağının dünyada tanıtılması gereken bir değer olduğunun altını çizdi.  Göçmen, şöyle devam etti: “Adana’ da lezzet festivallerinde çok başarılı işler yapıyoruz. Şu anda Türk aşçılığı çok iyi bir yere gidiyor. Dünyanın birçok ülkesinde çok başarılı aşçılarımız var. Artık Türk aşçılarını yetiştirip yurt dışına ihraç ediyoruz. Eğitim mutfaklarımız daha da çoğalsa, gençlerimiz bu işe yönelecek. Biz gençlerimize elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Aşçılık çok güzel bir meslek. Bir doktorluk gibi öğrenime açık, sonu yok. Bu mesleğin en güzel yanı da, ülkemizi temsilen yurt dışında birçok ülkeye gitme şansımız oluyor, bu sayede çok güzel dostluklar ediniyoruz. Türk ve Adana mutfağı çok başarılı. Yapılan son anketlerde Adana Kebabı 2.oldu. Biz Aşçılar Dernekleri özverili çalışmalarımızla Adana’yı tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda bizimle beraber 4 dernek daha var. Ortaklaşa projelerle bir araya geliyoruz. Destsek verilirse Adana mutfağı çok iyi yerlere gelecektir.” şeklinde konuştu.
‘BU ONUR VERİCİ’
Aşılık mesleğine 12 yaşında başladığını dile getiren Derviş Göçmen 47 yıldır bu sektörün içerisinde olduğunu kaydetti. Göçmen, şunları söyledi: “Branşım servis elemanı; ancak mesleğin birçok alanında çalışmalar yaptım. Allah rahmet etsin eski Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi birçok ünlü isime hizmet verdim. 25 yıldır balık sektöründeyim Adana’ nın önemli birçok restoranında yer aldım. 12 yıldır Çapa Restoran’da işletme şefliği yapmaktayım. Aşçılık çok zor bir meslek, dikkat edilmesi gereken incelikleri var. Bu konuların titizlikle üzerinde duruyorum. Yemediğim yemeği kesinlikle müşterilerime sunmam. Zaman zaman Dünya Aşçılar Birliği’nden görev alarak olarak temsilen birçok ülkede festivallere yarışmalara katıldık. Dünya Aşçılar Birliği’nde bize 24 ülke bağlı, başkan Gökhan Tufan bir Türk.  Geçmiş yıllarda Avrupa bizi kapılarına almıyordu, şu anda hem Avrupa Birliği hem Dünya Aşçılar Biriliği Başkanları Türk, bu onur verici” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER