ADLİYE ÖNÜNDE GERGİNLİK

ADLİYE ÖNÜNDE GERGİNLİK

Adana Barosu ve Adana Akademik Meslek Odaları’nın “Çoklu Baroları” içeren Kanun Teklifine karşı düzenledikleri “Savunmaya Dokunma” yürüyüşü kolluk güçleri tarafından engellendi.

Baro Başkanı Veli Küçük, yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve katılımcılar uygulamayı oturma eylemiyle protesto etti. Avukatlar, Avukatlık Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliği protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı’na kadar yürümek üzere eski adliye binası önünde toplandı.

Eyleme; Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ADAMOB Dönem Sözcüsü ve Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı  Fatih Güler, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ ve TMMOB İKK İl Sekreteri Erol Salman, Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Başkanı  Remzi Ümit Atay, Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü, önceki dönem CHP milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfükar İnönü Tümer, önceki dönem Baro Başkanları M. Ziya Yergök, Aziz Erbek, Mengücek Gazi Çıtırık ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

OTURMA EYLEMİ

Baro Başkanı  Veli Küçük, eylemde, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlar kapsamında kolluk güçlerinin yürüyüşe izin verilmemesine tepki gösterdi. Kolluk güçleriyle kısa süre yaşanan arbedenin ardından katılımcılar oturma eylemine başladı. Baro Başkanı Veli Küçük, Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatlarla “Savunmaya Dokunma”, “Adalet Herkese Lazım” ve “Savunma Özgürlüktür” yazılı pankartlar eşliğinde sloganlar attılar. Halaylar, marşlar ve türküler eşliğinde eylem yaklaşık 1 saat sürdü. 

‘ÇOKLU BARO PROJESİNE KARŞIYIZ’

Veli Küçük, burada yaptığı kısa açıklamada, baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak çoklu baro projesine karşı olduklarını söyledi. Barışçıl eylem için burada olduklarını belirten Küçük,  “Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek. 3 Temmuz Cuma günü Türkiye’nin tüm avukatlarını, duyarlılık sahibi tüm yurttaşlarımızı davet edeceğimiz büyük Ankara yürüyüşümüz ve mitingimiz olacak. ‘Savunmaya Dokunma’ yürüyüşüne destek vermek üzere toplanan meslektaşlarıma, meslek örgütü yöneticilerine ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyorum. Mücadelemiz varlık mücadelesidir. Baroları bölmeye, işlevsiz hale getirmeye, yargının bağımsızlığı ve savunmanın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya dair hukuksuzluğa hiçbir zaman geçit vermeyeceğiz. Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek.” dedi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER