ANADOLU BASINI MECLİSE ÇIKARMA YAPTI

 ANADOLU BASINI MECLİSE ÇIKARMA YAPTI

 Yerel basını yok edecek düzenleme siyasetin gündemine taşındı....Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu, Ankara’da bir dizi temaslarda bulunarak, Yargı Reformu Paketi’nde yer alan ve yerel basının geleceğini bütünüyle tehlikeye atan düzenlemeden derhal vazgeçilmesini talep etti. DÜZENLEME YEREL BASININ SONUNU GETİRİR

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ve her partiden milletvekilleriyle görüşen TGF Heyeti, söz konusu düzenlemenin, resmi ilanların büyük bir bölümünü ortadan kaldıracağını vurguladı. Bu girişimin son yıllarda güçlükle ayakta durma mücadelesi veren yerel basının adeta sonunu getireceği dile getirildi.

ANADOLU BASININ YOK OLMA TEHLİKESİ 

TGF Yönetim Kurulu ve Başkanlar Konseyi Üyeleri, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret etti. Heyet adına Şentop’a konuya ilişkin bir rapor sunan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Mayıs ayı sonunda açıklanan ve kamuoyuna ‘Yeni Yargı Reformu Paketi’ adıyla yansıyan yeni düzenlemeler içinde yer alan ‘resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkmasının’ öngörülmesi, Anadolu basınında şok etkisi yaratmış, adeta yok olma tehlikesini ortaya çıkarmıştır.” dedi. 


RESMİ İLANLAR YEREL BASIN İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP


İflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanların özellikle yerel bası için hayati öneme haiz olduğunun altını çizen Karaca, “Yeni düzenleme ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunu kalkmakta, bu durum son yıllarda ayakta kalma mücadelesi veren Anadolu basınının çok önemli bir gelir kalemini yok etme sonucunu doğurmaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

Ülkenin gerçek sesi, özgün nefesi olan yerel basının bu yönüyle demokrasinin de en önemli teminatlarından biri olduğunun altını çizen Karaca, şöyle devam etti:  “Çok sesliliğe katkısının yanı sıra demokrasimizin gelişmesine destek olan ve istihdam başta olmak üzere genel ve yerel ülke kültürünün yaşatılması gibi anlamlı bir işlev üstlenen Anadolu basınını koruyup kollamak, güzel ülkemizin ve yüce milletimizin sağlıklı geleceği açısından da büyük önem arz etmektedir. Söz konusu değişikliğin, resmi ilan fiyatlarının icra dosyalarına maddi anlamda büyük yük getirdiği iddiasıyla yapıldığı ileri sürülse de, bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Bu gerekçe, aslında yerel basının, yaygın basının yüksek resmi ilan fiyatlarına kurban edildiğini net olarak göstermektedir. Gerçekte ise yüksek maliyete neden olan; yerel gazete resmi ilan fiyatlarının neredeyse 5 katı olan yaygın basın ilan fiyatlarıdır. Çözüm ise basittir. ‘Tartışmaya konu olan icra iflas ilanlarının, mahallinde yayınlanan yerel gazetelerde yer alması zorunludur’ şeklindeki bir hüküm değişikliği, sorunu kökünden çözecektir.”

Yargı Reformu Paketi’ndeki Anadolu basınını zora sokacak kararın, talep ettikleri şekilde yeniden düzenlenmesinin yurt sathında büyük rahatlama yaratacağını ve  tedirgin bekleyişi ortadan kaldıracağını vurgulayan Karaca, şunları kaydetti:  “Ekmeğini basın sektöründe kazanan binlerce kişiye yakın bir istihdam rahatlaması sağlayacaktır. Konuya gerekli ehemmiyeti vereceğinize inanıyor, gereğini yaparak yerel basınımızı rahatlatan bir gelişmeyi sağlayacağınıza güveniyoruz.”

“BUNDAN KAÇIŞ YOK”

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu soruna cevap olarak, yerel basının önemli bir işlev üstlendiğini ancak değişimin de kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Düzenlemenin belki bir süre daha ötelenerek geciktirilebileceğini belirten Şentop, “Biliyorsunuz, adli işlemlerde başarılı ve son derece hızlı bir uygulamayı beraberinde getiren UYAP sayesinde çok mesafe kat edildi. Hukuksal işlemler, eskiye nazaran çok hızlı yürüyor ve bu da zaman kazandırarak adli mağduriyetleri önlüyor. Bu konuya da böyle bakmak gerekiyor. Medyada dijital dönüşüm artık kaçınılmaz. Dolayısıyla resmi ilanlarla ilgili düzenlemeleri de yeni medya düzeninin değişen teknolojisine uydurmak gerekiyor. Yani bundan kaçış yok. Konu Meclis çatısı altında görüşülmeye geldiğinde yeniden ele alınıp değerlendirilecektir. Yapılacak görüşmelerin sonunda da tabi ki bir kararda mutabık kalınacaktır. Ancak dediğim gibi her konuda olduğu gibi medya konusunda da hızla gerçekleşen dijital dönüşüm gerçeği, bu tür değişimleri beraberinde getiriyor.” dedi.

“AMAÇ YEREL BASINI SUSTURMAK”

TGF Heyeti’nin CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ı ziyaretinde de, Anadolu basınını bekleyen büyük tehlike masaya yatırıldı. Sorunun birkaç cümleyle geçiştirilemeyecek kadar öneme sahip olduğuna vurgu yapan Öztrak, “Aslına gerçek amaç yerel basının sesinin tamamen kesilmesidir.” diye konuştu.
Yaygın medyanın büyük bölümünün neredeyse görev yapamaz hale getirildiğine işaret eden Öztrak, “İktidarın hedefinde medyayı yaygınıyla, yereliyle bütün olarak teslim alma niyetini zaten biliyoruz. Bunu büyük ölçüde de başardılar. Türkiye’de basın özgürlüğünün getirildiği nokta da bunun açık bir göstergesi. Yaygın medya ile ilgili amacına ulaşan iktidar gücünün menzilinde şimdi de yerel basının olduğu çok açık bir biçimde görülüyor. Söz konusu düzenleme içinde yer alan resmi ilanlarla ilgili maddede ısrar edilmesinin sebebi de budur. Bütün amaç yerel medyayı çok önemli bir gelir kaleminden ederek tamamen susturmaktır. CHP Grubu olarak biz Meclis’te konu önümüze geldiğinde gerek komisyonlarda gerekse Meclis Genel Kurulu’nda, gerekli mücadeleyi vereceğiz. Bu düzenlemenin ne ülkemize, ne ulusumuza, ne demokrasimize ne de Cumhuriyetimizin geleceğine bir faydası yoktur. Üzerimize düşen sorumluluğu, bu sorunun kaldırılması noktasında sonuna kadar yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.  

“ANADOLU BASINININ YANINDAYIZ”

Yılmaz Karaca’nın genel başkanlığındaki TGF Heyeti’inin,  İYİ Parti’yi ziyaretinde de aynı konu ayrıntılı biçimde masaya yatırıldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan,  yerel basının, demokrasinin vaz geçilmez unsurlarından biri olduğunu dile getirdi.

Türkkan, şunları söyledi: “İYİ Parti olarak her zaman Anadolu basınının yanındayız. Reform adı altına oldu bittiye getirilerek halledilmek istenen yasa tasarısındaki ilgili düzenlemeyi kabul etmek asla mümkün değildir. Yerel basın demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkımızın korunup kollanması gereken çok önemli bir değeridir. Getirilmek istenen düzenleme yerel basını ayakta tutan resmi ilan gelirlerinin çok büyük bir bölümünü ortadan kaldıracak ve bu durum, toplumun sesi olan yerel yayıncılığa tam anlamıyla büyük bir darbe vuracaktır. İYİ Parti olarak sorununun öneminin farkındayız ve bu düzenlemenin yeniden ele alınarak sorunun ortadan kaldırılması için üzerimize düşeni yerine getirmeye kararlıyız. Tam tersine Anadolu basınını yaşatmak ve güçlendirmek için önlemler almak, kararlar çıkartmak zorundayız.” 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER