‘BAĞIMSIZ SAVUNMAYA HAKARET EDİLDİ’

‘BAĞIMSIZ SAVUNMAYA HAKARET EDİLDİ’

Adana Barosu, Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’nda bir enerji firmasının aldığı ağaç kesim izninin iptali için İkizköy halkı adına Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nin (KARDOK) açtığı iptal davasıyla ilgili yapılan keşifte, avukatlara karşı kullandığı ifadeye tepki gösterdi. Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz, “Orada sadece avukatlara değil, aynı zamanda bağımsız savunmaya hakaret edildi. Hakimin keşif mahallinde gösterdiği bu tavır kabul edilemez.” dedi. 

‘AVUKATLAR ENGELLENDİ’
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Gökayaz şunları söyledi: “KARDOK’un avukatı olan Adana Barosu üyesi İsmail Hakkı Atal’ın aktardığı bilgilere göre, enerji firmasının avukatları, keşif sırasında hukuka ve usule aykırı davranışlar sergiliyor. Gerginlik oluşuyor ve meslektaşlarımız sözlü olarak tepkilerini dile getiriyor. Hakim, KARDOK avukatları İsmail Hakkı Atal, Arif Ali Cangı, Adana Baromuzdan gözlemci olarak giden arkadaşlarımız Şiar Rişvanoğlu, Sevda Sevilmiş ve Emin Coşkun’a ‘Ruh hastası’ ve ‘Sen de ruh hastasısın’ şeklinde ifadelerle hakaret ediyor. Ayrıca İkizköy Çevre Komitesi’nden bir kişiye de benzer şekilde hakaret dolu ifadeler kullanıyor. Bunun üzerine davacı tarafın avukatları, reddi hakim başvurusu yapıyor.”

‘ŞİKÂYET EDECEĞİZ’
Yaşanan olayda hakimin tavrının, öncelikle tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu belirten Gökayaz, bir hakimin saygı ölçüsünü de aşarak taraflardan birine böyle bir davranışta bulunmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. KARDOK avukatlarından Av. İsmail Hakkı Atal ise şunları kaydetti: “Beyanlarımızı sunmamızı, yasal taraf haklarımızı kullanmamızı engelleyen , buna karşılık termik santral avukatının  usule aykırı  davranışlarına göz yuman hakim, biz avukatlara ‘ruh hastası’ ve ‘şov yapmayın’  gibi ifadeler kullanarak ‘görevi kötüye kullanma ve hakaret’ suçlarını işlemiş ve en nihayetinde de bizleri reddi  hakim talebinde bulunmak zorunda bırakmıştır. Keşif tutanağına da ihtirazi kayıt koyarak keşfi kabul etmediğimizi beyan edip keşfin yenilenmesi talebinde bulunduk. Ayrıca hakim hakkında suç duyurusu yapacağız ve HSK’ya şikayette bulunacağız.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER