Bağışçı vazgeçti tek umudu kardeşi

Bağışçı vazgeçti tek umudu kardeşi

 Adana’da geçtiğimiz yıl ayağındaki aksaklık nedeniyle hastaneye kaldırılan 4.5 yaşındaki Yiğit Ali Ular’a ‘lösemi’ teşhisi konuldu. Ailesi, basit bir ortopedik müdahale beklerken, gelen haberle yıkıldı. Ancak geçtiğimiz ay, minik Yiğit ile yüzde 100 uyumlu bir donör bulundu; nakil için hazırlıklar başladı ama bir hafta sonra bağışçı vazgeçti; aile ikinci kez yıkıldı. Küçük çocuğun tek umudu, yüzde 90 uyumlu olan kardeşinin ilikleri.

AYAĞINDA SEKME VARDI
Her şey, 2020 yılı Şubat ayında başladı. Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan Yiğit Ali Ular, eve döndüğünde annesi Betül Ular oğlunun hafiften sektiğini fark etti. Anne Ular, ilk başta bunun oynarken ayağını bir yere vurduğu için geçici bir durum sandı, ancak sekmelerin şiddeti artınca da onu hastaneye götürdü. Ortopedi servisindeki muayenenin ardından küçük Yiğit, önce çocuk doktoruna, ardından da kapsamlı bir hastaneye sevk edildi. 

DÖNOR BAĞIŞTAN VAZGEÇTİ
Yapılan testlerde kan değeri düşük çıkan Yiğit Ali’ye; ‘lösemi’ teşhisi konuldu. Ular ailesi, acı haberle yıkıldı. Küçük çocuk için bir yıl süren zorlu bir tedavi süreci de başlamış oldu. Ailenin umutlarını tazeleyen haberse, bir ay önce geldi. Yiğit Ali ile yüzde 100 uyumlu olan bir dönor bulundu ve kök hücre nakli için hazırlıklara başlandı, ancak aynı kişi bir hafta sonra bağıştan vazgeçince; Yiğit Ali ve ailesi ikinci kez yıkıldı. 

TEK UMUDU KIZ KARDEŞİ
Alınan doku örneklerine göre anne Betül Ular’ın yüzde 50, baba İbrahim Ular’ın da oğluyla yüzde 70 uyumlu olduğu ortaya çıktı. Küçük çocuğa umut veren gelişme ise, henüz 2.5 yaşında olan kız kardeşi Kumsal’ın kök hücresinin, ağabeyiyle yüzde 90 uyumlu olması oldu. Yaşanan süreci AKŞAM’a anlatan Betül Ular, “Bir yıldır bu hastalığa karşı ailece mücadele ediyoruz. Sürekli hastanedeyiz ve gelecek umut dolu haberi bekliyoruz” dedi.  

GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ERİYOR
Anne Ular, “Çok kötü bir durum. Hiç beklemiyorduk. Çok sağlıklıydı oğlum ve her şey bir anda oldu. Bu süreç bizi hem maddi, hem de manevi açıdan çok zorladı. Oğlum, gözlerimin önünde günden güne eriyor. O acı çekiyor ve ben bir ‘anne’ olarak hiçbir şey yapamıyorum. Bana; ‘Anne beni kurtar, ben bu hastalıktan kurtulmak istiyorum’ derken, hiçbir şey yapamamak beni kahrediyor” ifadesini kullandı. 

KEMOTERAPİ ONA ACI VERİYOR
Kullandığı ilaç ve aldığı kemoterapinin oğluna acı verdiğini dile getiren Betül Ular, “Yaşıtları sokakta koşup oynarken, benim oğlum hastane koridorlarında yaşama tutunmaya çalışıyor. İstediği her şeyi yiyemiyor, dışarı çıkamıyor. Her şeyi kısıtlanmış durumda. Bu durumu ona anlatmakta ve onu ikna etmekte bazen zorlanıyoruz. Kız kardeşi ağabeyiyle yüzde 90 uyumlu çıktı. Ondan nakil yapılacak. Bunun için bekliyoruz” diye konuştu. 

OĞLUMUN HAYATIYLA OYNADI
Yüzde100 uyumlu donörün, nakilden vazgeçmesine de isyan eden anne Betül Ular, “Sonuçta bir çocuğun hayatı söz konusu. Madem vazgeçecektin neden gidip de kan örneği verip, gönüllü bağışçı oluyorsun? Oğlumun hayatıyla oynamaya ne hakkı var? Bizim gibi umutla bekleyen yüzlerce insan var. Tek umudumuz, kızım Kumsal’da. Şu anda tetkikler devam ediyor. Nakil yapılıp yapılmayacağı da çıkacak test sonuçlarına bağlı” dedi.

ANCAK YAŞAYAN BİLİR
Baba İbrahim Ular da; “Önümüzde uzun ve zorlu bir süreç var ve ne olacağını, neler yaşanacağını biz de bilmiyoruz. Kanser şu anda başlangıç evresinde. Tam hastalığı yeniyor derken, yeniden nüksetti. 8 ay süren tedaviye oğlum karşılık vermiş, hastalık da gerilemişti. Tam da idameye çıktığımız gün, kanser yeniden nüksetti. Dışarıdan bakan birine tüm bu yaşadıklarımız basit gibi gelebilir ama bunu yaşayan bilir. Ortada masum bir çocuğun hayatı söz konusu. Bu bir başka çocuğun da başına gelebilirdi” diye tepki gösterdi.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER