ÇMO: Kurban hizmetleri tebliğine uyun !

 ÇMO: Kurban hizmetleri tebliğine uyun !

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, çevrenin korunması için “Kurban Hizmetleri Uygulama Tebliğine” uyulması çağrısında bulundu.
Bayramların birlik ve beraberliğin pekiştiği günler olduğunu anımsatan Doğan, özellikle Kurban bayramında belli kurallara uyulması gerektiğini söyledi. Çevrede, doğada ve insan sağlığında meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi adına belirlenen kuralların önemli olduğuna işaret eden Doğan “Kurban satış yerlerinde, hayvanların kesim aşaması ve kesim yerlerinde çevre ve insan sağlığını etkileyecek olumsuzlukların yaşanmaması adına yapılması gerekenler bu tebliğde belirtilmektedir.” dedi.


‘Kurban satış ve kesim yeri önemli’


Kurulan kurban satış ve kesim yerlerinin seçimi, özellikleri, alınması gereken tedbirlerin önemine değinen ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan, şöyle konuştu: “Buralarda görev yapacak işinde ehil kişiler ve denetimler; kesim sonrasında çevre ve insan sağılığı açısından olumsuzlukların yaşanmaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmalar yerine getirilirken özellikle yerel yönetimlerin (belediyelerin) konuya hassasiyet göstermesi, kurban öncesinde ve sonrasında kurdukları uzman ekipleriyle tebliğe uyulması ve belirtilen hususlar dışında faaliyette bulunanlara karşı gerekli tedbirleri almış olmaları gerekir.  Kurban kesiminde kan, sakatat, deri, hayvansal atıklar ve benzeri hayvansal ürünlerin gelişi güzel alıcı ortamlara atılmamalı. Kesim sonrası hayvansal atıklar, işkembe ve benzeri ürünlerin sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu torbalara konulması, ağzı iyice bağlandıktan sonra özel atık toplama araçlarına verilerek, belediyelerce bertaraf edilmeli. Aksi halde bu hayvansal atıklar, mevsimsel koşullar nedeniyle anında bozunmaya uğrayarak, bakteri üremesine neden olup çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek durumlar oluşturabilmekte. Haşere oluşumu ve hastalık etkenleri ile kontamine oldukları takdirde, hastalık etkenlerinin kişilere bulaşmasına yol açabilmekte. Bu nedenle kurban kesiminde ve sonrasında gerekli önlemlerin alınarak, kirlilik yaratacak durumlar oluşmasına izin verilmemeli.” 
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER