‘Çocuk haklarıyla çocuktur’

‘Çocuk haklarıyla çocuktur’

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek başkanı Çiğdem Akça, çocuğun haklarıyla yaşaması gerektiğini belirterek, kurumlara bu konuda yapmaları gerekenleri hatırlattı. Akça, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi çok önemlidir, mutlaka uygulanmalı.” dedi. 

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısı ile açıklamalarda bulunan Çiğdem Akça, yaptığı açıklamada,”18 yaşın altındaki her bireyi çocuk olarak tanımlayan Sözleşme de en temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme ve son olarak da katılım olarak yer almakta. Günümüzde yaşanılan her çatışma ve savaş, en çok çocukları etkilemekte. Dünyanın birçok yerinde birçok çocuk vatanından göç etmeye zorlanmakta ve güvenli bir yuva bulabilmek için binlerce kilometre yol alıp, denizlerden geçmeye çalışıp bir umut aramakta. Bu vahim durum ise ne çocukların seçimi ne de kontrolü dahilinde. Türkiye’deki kadınların yüzde 25’inden fazlasının 18 yaşından önce evlendirildiği, bu oranın kırsal bölgelerde yüzde 32’ye kadar yükseldiği belirtildi. TÜİK 2019 verilerine göre; 16-17 yaş grubundaki kız çocuklarının, resmi evlenme içindeki oranı yüzde 3.1’dir.” diye konuştu. 

‘İstismar suçları arttı’

 2006-2019 yılları arasında çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının 10 kat arttığını ifade eden Çiğdem Akça, “İstismar suçundan 2006’da 2 bin 337 karar verilirken, günümüzde bu rakam 21 bin 518’e ulaştı. Ayrıca, Türkiye’de çocuklar arasındaki uyuşturucu kullanımı ve çocuklara yönelik cinsel istismar konusunda TÜİK istatistikleri 2019’da açıklanmazken, 2020 istatistik takviminden de çıkarıldı. İHD verilerine göre Türkiye’de 3 bin 100 çocuğun tutuklu ve hükümlü olarak, 780 çocuğun ise anneleriyle birlikte cezaevlerinde bulunduğu belirtildi. Aylık insan hakları ihlalleri raporlarındaki veriler, 2011-2019 yılları arasında Türkiye’de en az 4 bin 104 çocuğun yaşam hakkının ihlal edildiğini gösterdi. Bu yıl ise 8’i mülteci en az 9 çocuğun yaşam hakkı ihlal edildi.” şeklinde konuştu. 

‘67 çocuk iş kazasında öldü’

 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2019’da 67 çocuk işçi “iş kazalarında” yaşamını yitirdiğini bildiren Akça, şöyle devam etti: “Bunlardan 29’unun 14 yaş ve altında, 38’inin ise 15-17 yaş arasında çocuk işçi olduğu belirlendi. 2020’nin ilk üç ayında ise 7 çocuk işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Coronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesi üzerine internet üzerinden uygulanan uzaktan eğitim, yeni bir eşitsizlik olgusunu gündeme getirdi. Evinde internet bağlantısı olmayan, internetin ve bilgisayarın hiç olmadığı sayısız hanede çocuklar fırsat eşitliğinden yararlanamıyor. Her ne kadar TV üzerinden eğitim faaliyeti sürdürülüyor görünse de, Eba TV üzerinden yapılan yayınlar, çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.”

‘Neler yapılmalı’

 Anayasa ve yasaların Çocuk Hakları Sözleşmesiyle uyumlu hale getirilmesini isteyen Çiğdem Akça, şunları söyledi: “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuk intiharlarına ilişkin geniş ölçekli araştırmalar yapılarak gerekli önleyici mekanizmalar oluşturulmalı. Erken ve zorla evlendirilen çocuk evliliklerin önlenmesi ve bu kapsamda BM Çocuk Hakları Komitesi’nin tavsiyeleri ışığında, çocuk koruma mekanizmalarının oluşturulması için tüm tedbirler ivedilikle alınmalı. Medeni Kanun’un 124. maddesi değiştirilmeli ve aile rızası ile 18 yaş altındaki çocukların evlendirilebilmesi yasaklanmalıdır. Din adamlarının 18 yaş altındaki çocukların dini nikahlarını kıymalarına cezai müeyyide getirilmeli. Sokakta çalışan çocuklar sorununun ÇHS kapsamında, ailelere de gerekli destekler sağlanacak şekilde çözüme kavuşturulması gerekmekte. Devletin, Çocuk Hakları Sözleşmesindeki çekinceleri kaldırarak, eğitim başta olmak üzere, çocukların toplumsal süreçlere katılımlarının önündeki engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir."
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER