ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NDE HASAT BAYRAMI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NDE HASAT BAYRAMI

 Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Hasat Bayramı” bu yıl da coşkuyla kutlandı.

ÇÜ yerleşkesi içindeki Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde düzenlenen Hasat Bayramı’na Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Prof. Dr. Seyhan Tükel, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Torun, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, akademisyenler ve idari personel katıldı.


Açılışta konuşan Dekan Prof. Dr. Bülent Torun hasadın harcanan emeğin, sabırla bekleyişin, bolluğun, bereketin, geleceğe bırakılan umudun paylaşıldığı bir bayram olduğunu ifade ederek, “Bu hasat bayramı Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin gerçekleştirmiş olduğu araştırmalardan elde edilen sonuçların, yani bilginin, alın terinin ve özverinin ürüne dönüştürülmesini kapsamaktadır. Bu hasat aynı zamanda bilginin, teknolojinin ve alın terinin hasadıdır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ise konuşmasına “Bugün bir yıllık emeğin, sabrın ve umudun karşılığının alındığı, bereketin ve bolluğun simgesi olan Hasat Bayramı'na katıldığınız için çok teşekkür ediyorum.” diyerek başladı. 
Tarımın Anadolu topraklarında yalnızca ekonomik bir faaliyet değil aynı zamanda bir gelenek ve kültür olayı olduğunu anımsatan Kibar, buğdayın ise bu kültürün belki de en önemli simgelerinden biri olduğunu ifade etti.
Geçmişten bugüne Çukurova Bölgesi ve Adana’da tarımın hep çok önemli bir sektör olma özelliğini koruduğunu söyleyen Kibar, “İlimizin tarımsal potansiyelinin değerlendirilmesinde kuşkusuz Üniversitemizin ve Ziraat Fakültemizin katkıları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Burada yapılan her türlü çalışmayı takdirle karşıladığımızı vurgulamak istiyorum. Araştırma ve Uygulama konusunda çiftçimize en güzel rehberliği yapan Ziraat Fakültemiz, geleceğimiz için de çok verimli katkılarda bulunacaktır.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve katılımcılar, buğday hasadının yapıldığı alana geçti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar biçerdövere binerek hasadı başlattı. İlk buğday hasadını yapan Prof. Dr. Kibar ve protokol üyeleri anı fotoğrafı çektirdi. Etkinlik geleneksel Hasat Bayramı yemeğiyle sona erdi. 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER