‘Depremlerin acı sonuçlarını çabuk unuttuk’

 ‘Depremlerin acı sonuçlarını çabuk unuttuk’

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 17 Ağustos Depreminin 20. Yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada,  “1998 yılında ne yazık ki; bizde Adana depreminde benzer acıları yaşadık. ‘Evet, tekrar yaşanmasın, Allah tekrar göstermesin, dileğimizdir ve duamızdır; ancak deprem bu toprakların bir gerçeğidir.” dedi.
 
‘Can ve mal kaybını aza indirmek elimizde’


Bu yıl Ege başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde yaşanan depremlerin tekrar yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini dile getiren Küçük, ülkede deprem konusunda etkin bir çalışma yapılmadığını; mevcut planların bile sonuçlandırılamadığını, toplumun ise 1999 ve sonrası yaşanan depremlerin acı sonuçlarını çok çabuk unuttuğunu ifade etti. Küçük, şöyle devam etti: “Böyle felaketleri yaşamamız kaçınılmaz belki; ama can ve mal kaybını en aza indirmek alınacak bilinçli önlemlerle elimizdedir. Deprem değil, duyarsızlık ve ihmal öldürür. Doğa her daim depremlerle, heyelan, taşkın ve sellerle sürekli kendisini hatırlatmaktadır. Bu uyarıları dikkate almamanın sonuçları dünden çok daha acı ve ağır olacaktır. Kamu denetiminin yetersizliği, bilimsellikten uzak yapılaşma, eksik imalat, aşırı kâr hırsı, çarpık kentleşmenin sonucunda yaşanan tüm doğal afetlere kaderdir deyip geçmemeliyiz.”

Yetkilileri göreve çağırdı

Yetki ve sorumluluk makamında olanları göreve davet eden Küçük, “17 Ağustos 1999 günü yaşananları, feryatları, acıları yaşamamak için yerelinden geneline ülke yönetiminde bulunanların doğal afetlere karşı önceden gerekli tedbirleri alarak duyarlılık göstermelerini ve bu duyarlılığı yaşama geçirmelerini istiyoruz. Deprem ve göz göre göre gelen doğal afetler değil, duyarsızlık ve ihmal öldürür” diye konuştu.

Ne olmuştu?

17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi‘nde ve Ankara‘dan İzmir‘e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 2010 yılında yayımlanan Meclis Araştırması Raporu‘na göre 18.373 kişi hayatını kaybetti. 48 bin 901 kişi ise yaralandı. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER