DOĞAN'DAN ÇEVRE KİRLİLİĞİ UYARISI!

 DOĞAN'DAN  ÇEVRE KİRLİLİĞİ UYARISI!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Kurban Bayramında Covid-19 salgınını da dikkate alarak yayımlanan Kurban Hizmetleri Tebliğine tam uyulması gerektiği uyarısında bulundu.
Kurban bayramlarında paylaşmak, sofralarda başkalarına da yer açmak gibi manevi duyguların doruk noktalara çıktığı dönemler olduğunu ifade eden ÇMO Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, “Özel duygular yaşarken, insanlara ve doğaya karşı sorumluluğumuzu unutmamamız gerekiyor.” dedi. Her Kurban Bayramı öncesi “Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” yayınlandığını anımsatan Doğan “Her yıl güncellenen bu tebliğde; kurban kesimi öncesi ve sonrasında uyulması gereken kurallar ayrıntılı olarak belirtiliyor. Özellikle Covid 19 riskinin sürdüğü bu dönemde tebliğdeki uyarılara dikkat etmek daha bir önem kazanıyor.” diye konuştu. 

TEDBİRLER ALINMALI 
Doğan tebliğ hakkında şu bilgileri paylaştı: “Kurban satış ve kesim yerlerinde Covid-19 salgını sebebiyle Komisyonların, İl Pandemi Kurulu ile işbirliği içerisinde gerekli tedbirleri alınmalı. Kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi, bulaş riskini en aza indirmek için randevu sistemi uygulanmalı.  Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılmalı. En az 2 metre olacak şekilde fiziki mesafe kurallarına uyulmalı. Satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde ve içerisinde belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulmalı. Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, Covid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılmalı. Hayvan satış ve kesim yerlerinin girişinde HES kodu sorgulamasının yapılması ve satış alanlarına; ateş ve solunum sıkıntısı olanlar alınmamalı.”

GELİŞİGÜZEL ATILMAMALI
Kurban kesiminde kan, sakatat, deri, hayvansal atıklar ve benzeri hayvansal ürünlerin gelişi güzel alıcı ortamlara atılmaması gerektiğinin altını çizen Kenan Doğan, şöyle devam etti: “Kesim sonrası hayvansal atıklar, işkembe ve benzeri ürünlerin sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu torbalara konulması, ağzı iyice bağlandıktan sonra özel atık toplama araçlarına verilerek, belediyelerce bertaraf edilmesi gerçekleştirilmeli. Aksi halde bu hayvansal atıklar, mevsimsel koşullar nedeniyle anında bozunmaya uğrayarak, bakteri üremesine neden olup çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek durumlar oluşturabilmekte. Haşere oluşumu ve hastalık etkenleri ile kontamine oldukları takdirde, hastalık etkenlerinin kişilere bulaşmasına yol açabilmekte. Bu nedenle bu yıl özellikle salgın sürecide gözetilerek kurban kesiminde ve sonrasında gerekli önlemlerin alınarak, insan ve çevre sağlığını bozacak, kirlilik yaratacak durumların oluşmasına izin verilmemeli.” Doğan tüm vatandaşları uyarıları dikkate almaya davet ederken, Kurban bayramının ülkemize huzur, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ettiğini etti. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER