‘Emeklilerin yaşam koşulları ağırlaşıyor’

‘Emeklilerin  yaşam koşulları ağırlaşıyor’

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Memur-Sen ile hükümet arasında süren toplu sözleme görüşmelerini yakından izliyor. TÜED Adana Şube Başkanı Seyfi İyiyürek, bu anlamda memur emeklilerini ilgilendiren gelişmelerin işçi emeklisi ve Bağ-Kur emeklilerini de ilgilendirdiğini ifade etti. 
 
Emeklerin yaşam şartlarının bugün daha da ağırlaştığını vurgulayan İyiyürek, ”Emeklilerimizin durumu gözden geçirilmeli ve yeni yıl için daha iyi rakamların verilmesini bekliyoruz.” dedi. Seyfi İyiyürek, dernekte düzenlediği toplantıda emeklilere gelişmeler hakkında bilgi verirken, Memur-Sen’in emekli memurlarını da ilgilendiren konularda sendikayı desteklediklerini kaydetti. 

‘Maaşlar arasındaki makas farkı açılıyor’

Milyonlarca emeklinin zam haberini beklediğini dile getiren İyiyürek, “Memur-Sen’in hükümete sunduğu zam isteğini destekliyoruz. Ülke gerçeklerine uygun bir sözleşmenin hayata geçirilmesi TÜED’in tek isteğidir. Ayrıca bizim de daha önce defalarca açıkladığımız seyyanen zammın bugün hayata geçirilmesini de bekliyoruz. Uygulanan zam sisteminde az maaş alana az zam, yüksek maaş alanlara ise çok zam yapılmaktadır ki burada da eşitliğin sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bu durumda en fazla zarar gören kesim özellikle 1000 ve 1100 lira emekli maaşı alanlardır. Maaşlar arasındaki makas  farkının daha fazla açılmaması gerekiyor. Çünkü yaşam şartları daha da ağırlaştı.” şeklinde konuştu.

‘İntibak Yasası çıkarılsın’

 2000’den sonra emekli olanları yakından ilgilendiren İntibak Yasasının çıkarılması için gerekli girişimleri yaptıklarına dikkat çeken Seyfi İyiyürek, “Bu konuda yüzbinlerce emeklinin gözü, kulağı Ankara’dan gelecek haberde. Bir başka sorun olan sağlıkta ilaç katkı paylarının durumu. Bir de aile yardımları var ki, bunun da uygulanmasını bekliyoruz. TÜED olarak olayın takipçisiyiz.” Dedi.

 ‘Emeklilik oranı yüzde 75 olmalı’

Emeklilerin aylık maaş bağlama oranlarının da değişmesi gerektiğini anlatan ve bu konuda genel merkez olarak girişmelerinin olduğunu kaydeden İyiyürek, şöyle devam etti: “Bugün emeklilerimizi aylık maaş bağlama oranları 506, 4447 ve 5510 sayılı yasa üzerinden bağlanmakta. Ağır yaşam şartları altında her geçen gün biraz daha ezilen ve kıvrım kıvrım kıvranan milyonlarca emekli bu durumdan kurtarılmalı. Bu kanunlar yerine tek bir emeklilik yasası çıkarılıp bunun üzerinden emekli işlemleri görülmeli. Ayrıca emekli bağlama oranları yüzde 75 üzerinden gerçekleşmesini talep ediyoruz.”

‘TOKİ, TÜED Projesidir’

Son olarak TOKİ konusunda da emeklilere bilgiler paylaşan İyiyürek, sözlerini şöyle bitirdi: “TOKİ’den emeklilere uygun şartlarda konut verilmesi fikrini Türkiye’de ilk kez TÜED genel merkezi tarafından dile getirilmiş ve bu yolla da binlerce emekli kardeşimiz ev sahibi olmuştur. Ancak bu konuda bazı dernekler ‘Bu işi biz yaptık’ gibi konuşuyor. Aslında TOKİ olayı TÜED’in projesidir. Kimse buna sahip çıkmasın. Nitekim en son 2019 Mayıs ayında 2135 konutun kurası çekildi. Burada peşinatın ne kadar olacağı konusunda bir belirsizlik var ve bunun açıklanmasını bekliyoruz.”  
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER