‘EV ALMAK İÇİN SON FIRSAT’

‘EV ALMAK İÇİN SON FIRSAT’

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali İnan, ülkenin iki yıldır içinde bulunduğu kur, faiz, enflasyon ortamına sıkışmış ekonomik yapısının inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. İnan, “Mevduat faizlerinin getirisi ve dolardaki spekülatif atakların kazancı insanların konut alım talebini ertelemesine neden oldu. Bu süreçte de inşaat maliyetleri iki katına çıktı. Finansal piyasalara gelen sakin ve özellikle konut kredisi faizlerinin psikolojik eşik olan yüzde 1’in altına düşmesiyle vatandaşlarımıza konut almak için büyük fırsat doğdu.” dedi.

‘Köprüden önceki son çıkış’

Bu fırsatın nedenlerini açıklayan Mehmet Ali İnan, şöyle devam etti: “Firmalar düşük talep nedeniyle artan maliyetlerini fiyatlarına yansıtamadılar. Yılın ilk altı ayında ruhsat alınan daire sayısı 2019 yılında 2018’e göre yüzde 66, 2017’ye göre yüzde 82 azaldı. Yeni konut arzı ciddi oranda azaldığından, stoklar eridikçe fiyatlar yükselecektir. Stoklar çok gibi görünüyor; ama bugün merkezde bitmiş veya bitmeye yakın daire bulmak zor. Türkiye dinamik bir ülke, yılda 500 bin evlenme 150 bin boşanma var. Mevcut konutlar sanılandan çok daha hızlı tükenecektir. Üstelik yeni yapılacak binaların maliyeti eskiye göre iki kat daha fazla olacaktır. Son zamanlarda çıkan hukuki mevzuatlarla müteahhitlik zorlaştırıldı. Artık her önüne gelen bu işi yapamayacak. Yeni imar yönetmeliği de kentsel dönüşüm yapmayı zorlaştırdı. Yeni imar alanları da kısa vadede açılmayabilir. Bunun gibi daha pek çok neden sıralayabiliriz. O yüzden şu an köprüden önceki son çıkış, vatandaşlarımız bu fırsatı kaçırmasınlar. Bir daha bu fiyatlara konut olmayacak.”  


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER