Hiç düşünmedi ‘hayat’ verdi

Hiç düşünmedi ‘hayat’ verdi

Adana’da lösemiye karşı amansız bir savaş veren 3 küçük çocuğun, 2 yıl önce dönemin Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ı ziyareti, 350 polisin kök hücre, 25’inin de organ bağışı yapmasını sağladı. Kök hücre bağışında bulunanlardan biri de 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak’tı. Büyükatak’ın dokuları, bir hastayla yüzde 90 uyum sağladı. Büyükatak’a; “Hala bağışçı olmak istiyor musunuz?” diye soruldu, o hiç düşünmeden “Evet” dedi ve 3 saat süren bir operasyonla hiç tanımadığı birinin hayatını kurtarmak için 3 ünite kan verdi. Büyükatak, “Bu benim sağlığımın bir zekatı. Hayat kurtaracağım için çok mutluyum” dedi. 

Adana’da 20 yıllık polis olan, 42 yaşındaki Kozan İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak, 2 yıl önce lösemiye karşı amansız bir savaş veren çocuklar için hayata geçirilen kampanya kapsamında ‘kök hücre’ bağışında bulundu. Büyükatak’ın dokuları, 2 yıl sonra bir hastayla yüzde 90 uyum sağladı. Büyükatak’a; “Hala bağışçı olmak istiyor musunuz?” diye soruldu. O, hiç düşünmeden; “Evet” dedi ve hastanede 3 saat süren bir operasyonla 3 ünite kan bağışlayıp, hiç tanımadığı birinin hayatını kurtarabilmek için seferber oldu.

HAYAT VEREN ZİYARET
2019 yılı Kasım ayında lösemiye karşı yaşam savaşı veren Ayaz Atalan (8), Miran Özkan (9) ve tedavi için Cezayir’den Türkiye’ye gelen Abdul Mumin (11), ‘Lösemili Çocuklar Haftası’ kapsamında dönemin Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ı makamında ziyaret etti. En büyük hayali ‘polis’ olmak olan bu üç küçük çocuğun ziyareti, hayat veren bir kampanyanın da başlatılmasını sağladı. 
 
15 GÜNDE 8 ÇOCUK ÖLDÜ
Oğlu Ali Utku Yücel’i, 6 yaşında beynindeki tümör nedeniyle kaybeden ve oğlunun anısına kurduğu; ‘Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği’ ile acısını lösemili çocuklar için umuda çeviren Kemal Yücel’in, Zafer Aktaş’a Adana’da o dönem 15 günde 8 lösemili çocuğun, uygun kök hücre bulunamadığı için hayatını kaybettiği bilgisini verdi. Bu bilgi üzerine Aktaş talimat verdi; ‘Gönüllü Kök Hücre ve Organ Bağışı Kampanyası’ hayata geçirildi.
 
YÜZDE 90 UYUM SAĞLADI
Türk Kızılay Derneği Adana Şubesi ile ortaklaşa yürütülen kampanyada Zafer Aktaş ile birlikte 350 polis ‘kök hücre’, 25 polis memuru da organlarını bağışladı. Kök hürce bağışı yapma kararı alan polislerden biri olan Kozan İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak’ın dokuları, bir hastayla yüzde 90 uyum sağladı. Büyükatak’a 2 yıl sonra; “Hala kök hücre bağışında bulunmak istiyor musunuz?” diye tekrar soruldu; o hiç düşünmeden “Evet” dedi. 

3 ÜNİTE KAN CAN KURTARIYOR
3. Sınıf Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak, önce kapsamlı bir chack-up ile birlikte kan testi de yapıldı. Herhangi bir sorun çıkmayınca da nakil için hazırlıklar başladı. Ferdi Büyükatak, hastanenin yolunu tutup, yaklaşık 3 saat süren bir işlemin ardından,  kök hücre bağışında bulundu. Büyükatak, hastane çıkışında da gazetecilerin sorularını yanıtlayıp, “3 ünite kan, can kurtarıyor. Ben de hayat kurtaracağım için mutlu ve gururluyum” ifadesini kullandı. 

BU BİR İNSANLIK VAZİFESİ
Büyükatak, “2019’da kan bağışı kampanyasında 3 tüp kan örneği verip, kök hücre bağışçısı olmuştum. Bu zamana kadar bekledik. Geçtiğimiz aralık ayında dokularım, bir hastayla yüzde 90 uyum sağlamış. Beni arayıp, bağışçı olup olamayacağımı sordular, hiç düşünmeden kabul ettim. Burada mesleğimi ayrı tutuyorum. Bu bir insanlık vazifesi. Şu anda inanılmaz mutlu ve huzurluyum. Kök hücre bağışçısı olduğum için de çok gururluyum” yorumunu yaptı. 

SAĞLIMIN BİR ZEKATI
Ferdi Büyükatak, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Bu kök hücre bağışı, bizim sağlığımızın bir zekatı. Ben de zekatımı ödediğimi düşünüyorum. Allah da kabul etsin. Burada şunu belirtmek istiyorum. Kök hücre bağışı, herhangi bir cerrahi operasyon değil. Sadece 3 ünite kan bağışında bulunuyor ama hayat kurtarıyorsunuz. Kök hücre bağışında bulunmak çok basit ama bir o kadar da önemli bir işlem” dedi. 

ABD’DE 400 BİN DOLAR
Kök hücre naklinin, dünyanın farklı ülkelerinde ücretli olduğunu, ancak bu konuda Türkiye’de devletin gövdesini taşın altına koyduğu yorumunu yapan Büyükatak, “Bu işlem, ABD’de 400 bin dolar, Avrupa’da bazı ülkelerde 100-150 bin Euro civarında bir bedelle yapılıyor. Türkiye’de hem hastanın, hem de bağışçının tüm konforu düşünülerek, yapılan nakil işlemleri tamamen ücretsiz. 3 ünite kan, can kurtarıyor” ifadesini kullandı.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER