"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE OLAN İHTİYAÇ ARTIYOR

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE OLAN İHTİYAÇ ARTIYOR

 Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Ramazan Bayramı öncesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Yargı Reformu Stratejisi” nin açıkladığını hatırlatarak, Yargıyı içinde bulunduğu töhmetlerden kurtaracak bir düzenleme olmadığı sürece “yargı reformu” sözcüğünün de bir anlamı olmadığını savundu. 

Cumhurbaşkanının sadece yurt dışında iş takip eden avukatlara yeşil pasaport verileceğini açıkladığını bildiren Küçük, “Adalete, demokrasiye, hukuk devletine güven yoksa avukatlara yeşil pasaportun da bir önemi de yoktur.” ifadelerini kullandı. Nafaka hususunda yasa değişikliği hazırlıkları olduğunu belirten Küçük, “Kadınların mağdur olmaması, güçlü ve özgür olması sosyal devletin gereğini yerine getirmesiyle gerçekleşir. Sosyal devlet anlayışı ön planda tutulmalıdır” dedi.Adana Barosunda 4 stajyer avukat ant içerek mesleğe ilk adımı attı. Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salon’unda düzenlenen törende konuşan Küçük, genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada ise “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Son dönemde hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç giderek artmakta, bugünün üstünleri kendilerine uygun hukuk yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa hukuk, kişisel ve keyfi ihtiyaçlara göre şekillendirilecek bir olgu değildir. Hukukun kendine özgü ve evrensel nitelikleri vardır. Yüzyıllar içinde ve uzun mücadeleler sonucu oluşan bu nitelikler, kişiye göre değişmez ve herkese eşit uygulanmak zorundadır.” diye konuştu. Baro Başkanının konuşmasının ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan avukatlar cübbelerini giyerek, ruhsatlarını aldılar. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER