‘İFLASIN EŞİĞİNDEYİZ’

‘İFLASIN EŞİĞİNDEYİZ’

Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER) Başkanı Feridun Özkan, Çukurova Üniversitesi İşletmeciler Platformu Temsilcisi Çağrı Kurt ve Adana Müzisyenler Platformu Temsilcisi Özgür Sarıçam, Baro Başkanı Veli Küçük’ü ziyaret etti. 

AÇEYDER Başkanı Feridun Özkan, devlet desteklerinin kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, “Salgın döneminde kapanan ve kısıtlanan işletmelerin kayıplarını gidermek üzere işletmelerin mali esasları dikkate alınarak hibe desteği verilmeli. Salgın sebebiyle iş yapamaz duruma gelen işletmelerin kira, vergi, SGK, tedarikçi borçları için yasal takipler acilen düşmeli. İşletmelerin açılması için 1 yıl geri ödemesiz sıfır faizli işe başlama kredi desteği sağlanmalı. Kapanan ve kısıtlanan işletmelerin yapılandırma borçları 1 yıl ertelenmeli. Salgın sürecinde alınan tüm krediler 1 yıl süreyle ötelenmeli. İşletmelerin ayakta kalabilmesi için 1 yıl SGK primi, vergi, stopaj vb. alınmamasını istiyoruz.” dedi. 

‘Çifte standarttır’ 
“AVM’ler açık ve otel müşterilerine restaurantlar hizmet veriyor ama bizlerin geçici olarak faaliyetleri yasak. Bu spekülasyona açık ve çifte standarttır.” diyen Feridun Özkan, şunları söyledi: “Aslında çok daha sıkıntılıyız, herkes elindeki parayı bitirdi. İflasın eşiğindeyiz. Aylardır kiramızı, vergimizi ve borçlarımızı ödeyemiyoruz. Eğlence sektörü olarak salgın başta olmak üzere ekonomik kriz nedeniyle çalışanlarımız da mağdur durumdalar. Yaklaşık 2 milyon insana istihdam sağlanıyordu, bu sayı ailelerini de katarsak 8 milyon demektir. Hukuki yollarımız var mı ? Ne yapacağımızı bize söyleyende yok. Devletimizden yardım bekliyoruz. Vergilerimiz, kredilerimiz ötelensin. Faizsiz ve uzun vadeli kredi olanağı sağlansın istiyoruz. Çalışanlarımıza da işyerlerimiz açılana kadar asgari ücret tutarında ödemeler yapılsın istiyoruz.”

‘Hizmet sektörü sarsıldı’
Baro Başkanı Veli Küçük ise restoran-kafe sektörünün temsilcilerini dinleyerek hukuki konulardaki sorularına cevap verdi. Covid-19 sürecinin ve kısıtlamaların yargı bileşenleri içerinde en fazla savunmayı temsil eden avukatların yanı sıra hizmet sektörünün tamamını ve çalışanlarını zora soktuğunu ifade eden Küçük, bu işletmelerin ayakta kalmasını finanse edecek yeni bir destek paketinin şart olduğuna vurguladı. Başkan Veli Küçük, şöyle devam etti: “Bu sağlık sorunu ama çalışma hayatı da önem arz etmektedir. Özellikle küçük esnaf, restaurant, lokanta ve hizmet sektörü çok sarsıldı. Pandemiden dolayı aylardır evine ekmek götüremeyen eğlence mekanı sahipleri, çalışanları ve müzisyenlerimiz iktidardan artık somut ve etkin adım atmasını bekliyor. Her yere HES koduyla giriş yapılıyorken bu yerlere de bu şekilde müşteri alınabilir. ‘Bize hiçbir destek verilmedi. Dayanacak gücümüz kalmadı. Salgından değil açlıktan öleceğiz’ diyen hizmet sektörü içindeki yurttaşlarımızı yok sayamayız. Empati ile yaklaşılmalı, devletin hoşgörü ve şefkat eli uzatılmalıdır. Sosyal devlet olmanın gereği budur.”  


  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER