İncirlik’te ‘ırkçılık’ nöbeti

İncirlik’te ‘ırkçılık’ nöbeti

ABD’deki ‘ırkçılık karşıtı eylemler’, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ne de sıçradı. ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak üstte konuşlu bulunan 39. Hava Kanat Komutanlığı bünyesindeki askerler, ırksal adaletsizliğe karşı mum yakıp ‘gece nöbeti’ başlattı. Irk, etnik ve ulusal kökenin yanı sıra dini her ne olursa olsun toplumun tüm üyeleri arasında birlik ve dostluğun teşvik etmenin bir yolu olduğu yorumu yapılan söz konusu eyleme katılan ABD’li askerler, ‘barış’ ve ‘birlik’ mesajı da verdi. 

MUM IŞIĞINDA ‘GECE NÖBETİ’
ABD’de siyasi George Floyd’un, gözaltına alınırken polisler tarafından öldürülmesiyle patlak veren gösteriler, ülke sınırlarını aşarak birçok ülkeye yayıldı. ‘Polis şiddeti’ ve ‘ırkçılık’ı protesto eden göstericiler, başta Avrupa başkentleri olmak üzere birçok ülkede sokaklara çıktı. Eylemlerin bir diğer adresi de Adana’daki ‘İncirlik Hava Üssü’ oldu. ABD’nin başta Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu’daki hava operasyonlarında kritik bir rol üstlenen İncirlik’teki ABD’li askerler de ırkçılığa karşı mum ışığında ‘gece nöbeti’ başlattı.

‘BARIŞ VE BİRLİK’ GÖSTERİSİ

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak İncirlik’te konuşlu bulunan 39. Hava Kanat Komutanlığı bünyesindeki askerler, şapel önünde ellerindeki mumlarla ‘gece nöbeti’ tuttuğu anlara ait fotoğraf ve bilgi notları, İncirlik’in resmi internet sitesinde de yer aldı. ABD’deki ‘iç huzursuzluğun ortasında barış ve birlik gösterisi’ olarak yorumlanan; ‘gece nöbeti’ndeki amacın; ırk, etnik ve ulusal kökenle birlikte dini her ne olursa olsun toplumun tüm üyeleri arasında birlik ve dostluğu teşvik etmenin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

AÇIK VE DÜRÜST BİR DİYALOG

Aynı zamanda da ‘ırksal adaletsizliğe karşı bir dayanışma gösterisi’ olduğu dile getirilen ‘gece nöbeti’ne katılan askerlerin görüş ve düşüncelerine de eylemle ilgili hazırlanan haberde yer verildi. Buna göre; Başçavuş Kaleth Wright, “Açık ve dürüst bir diyalog geliştirmemiz gerekiyor. Kör nokta ve önyargılarımızı oturup konuşmamız, bunu çözebileceğimiz bir yıl bulmamız gerekiyor. Bunun yolu da insanları dinlemekten geçiyor” dedi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER