‘İstismar davalarında mağdur cezalandırılıyor’

 ‘İstismar davalarında mağdur cezalandırılıyor’

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek Başkanı Çiğdem Akça, yaptığı açıklamayla çok yakın zamanda basında ve sosyal medyada yer alan ” Tekirdağ'da, 9 yaşından 18 yaşına kadar akrabası tarafından istismar ve tecavüz edilen gencin 26 yaşındayken intihar etmesi “olayına dikkat çekti. Akça, son 6 ay içinde Adana da, benzer 2 davada müdahil olmaya çalıştıklarını, mağdur ve ailesi ile hareket ettiklerini ama suçluların beraat ettiğini belirtti. Cezalarımızın yetersiz olması nedeniyle, istismar davalarında büyük oranda mağdurun cezalandırıldığını iddia eden Akça, “Bu kişiler ne derdini kimseye anlatabiliyor. Ne de kendisine cehennem azabı yaşatanın cezalandırılmasını sağlayabiliyor. Aile içi taciz ve tecavüzde mağdur ve ailesi dışlanıyor. Konunun duyulmasını istemeyen diğer aile fertleri, mağdurların değil; suçlunun yanında yer alarak, olayın kapatılmasını sağlıyor. Suçlunun mahkemede beraat etmesi, olayı herkesin duymasıyla birlikte mağdur intihar ediyor ya da o yeri terk ediyor. Bu mağduriyeti yaşayanların pek azı yaşama tutunabiliyor.” dedi.

‘Müebbet cezası verilmesi gerekiyor’

Cinsel şiddetin dünyada her yıl milyonlarca insanı etkileyen, toplumun her kesimini ilgilendiren; yaygınlığı, birey ve toplum üzerine olumsuz etkileri nedeniyle birden çok alanda mücadele edilmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Çiğdem Akça, şöyle devam etti: “Çocuklara yönelik cinsel istismar, çocuklara büyük ve kalıcı hasarlar veren ve ülke genelinde çok sık gerçekleşen bir suçtur.  Çocuğun cinsel istismarı suçu ile ilgili değişiklikleri içeren tasarısı, 09.04.2018 tarihinde TBMM’ne sunuldu. Tasarıda olumlu düzenlemeler bulunmakla birlikte yeni sorunlara ve olumsuzluklara neden olabilecek düzenlemeler olduğu görülmektedir. Tasarı; çocuğa yönelik cinsel istismar eylemlerinin hepsini içerecek biçimde cezaları ağırlaştırmamaktadır. Ancak 103. madde ile düzenlenen 15 yaşını doldurmamış çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının bazıları için cezanın miktarını arttırırken müebbet ya da ağırlaştırılmış müebbet cezası getirmektedir. Bazı suçlarla ilgili, özellikle de 15 yaşını dolduran çocuklara yönelik cinsel istismar suçları ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. Buradan çocukların yakın çevresindeki istismar suçlularının eylemlerinin ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ kapsamında değerlendirilmesine devam edileceği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, rızanın söz konusu bile edilemeyeceği istismar olgularında, mağdur çocuğun rızasının varlığının tartışılmasına ve 104. maddede öngörülen cezaların azlığı nedeniyle de indirim ve erteleme ile faillerin hapis cezasının infazına geçilmeden serbest kalmasına devam edilecek anlamına gelmektedir.
Bir diğer önemli sorun da, Türk Ceza Kanunu’nun çocukları da istismar suçunun faili olarak görmesidir. Çocukların gelişimlerinin bir parçası olan akranlar arası cinselliğin öğrenildiği ve deneyimlendiği eylemler sebebiyle ağır ceza tehdidi ile karşı karşıya kalabilecektir.”


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER