KÜÇÜK: BAROLAR BAĞIMSIZ OLMALIDIR

 KÜÇÜK: BAROLAR BAĞIMSIZ OLMALIDIR

Tele 1 Tv’de Tuluhan Tekelioğlu’nun sunduğu “Hayatın Rengi” programına katılan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, “Baro başkanları neden yürüdü?, Yapılmak istenen Avukatlık Yasası değişikliğinin adalet sistemini nasıl etkileyeceği?, Yurttaşların adalete erişimi” konularında değerlendirmelerde bulundu.

Geçmişten günümüze Avukatlık Yasa Değişikliği’nin 5 defa gündeme geldiğini hatırlatan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Pandemi sürecinde, ülkemizin yaşadığı ekonomik ve işsizlik gibi sorunları varken meslek odalarının yapısının tartışılmaya açılması çok yanlıştır.” dedi. 

‘Avukatlar da özgürlüğü esastır’

Tepeden inme ve dayatmacı bir yaklaşımla karşı karşıya olduklarını savunan Küçük, “Son dönemde barolar yapılan hukuksuzluklara karşı sesini yükselten, evrensel hukuk kurallarından yana tavır alan kurumlardır. Baroları siyasi iktidarın kendi eksenine alamadığı, yandaş hale getiremediğini hepimiz biliyoruz. Otorite tarafından yapılmak istenen ‘çoklu baro’ veya  ‘alternatif barolar’ adı altında baroların bütünlüğünü bozarak işlevsiz hale getirmek ve tamamen susturmaktır. Barolar sadece bir meslek örgütü değil, yargının üç kurucu unsurundan biridir. Barolar kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Yargı nasıl bağımsız olmalıysa savunmayı temsil eden avukatlar da özgürlüğü esastır. Barolar, iktidarın güdümünde değil bağımsız olmalıdır. Çoklu Baro hukuk devletini tamamen yok edebilecek tehlikeli bir yapıdır. Hükümet güdümünde kurulacak olan Barolar üyelerine imtiyaz sağlayabilir.” şeklinde konuştu.

‘Yargıya güven yüzde 20’lere düştü’

Yargının günlük politikalara alet olmaması gerektiğinin altını çizen Veli Küçük, “Yargıya güvenin yüzde 20’lere düştüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesinin zedelendiği ülkemizde, insan hakları ve onurunun esas alındığı, barışın egemen olduğu, farklılıklarımızla zenginleştiğimiz ve aynı zamanda hukukun üstünlüğünde toplumsal dayanışmamızı güçlendirdiği bir ülke olmak istiyoruz.” 


 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER