Küçük: Sorumlular hesap vermeli

Küçük: Sorumlular hesap vermeli

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, basında da yer alan haberlere göre; okullara dağıtılan ders kitaplarındaki algı yaratmaya yönelik yanlış uygulamaların bir benzerinin de Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmet içi eğitimleri kapsamında yaşanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Küçük, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınları başı açık, şefkat gösteren kadınların ise türbanlı olarak resmedilmesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Küçük, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bu ayrımcı ve kutuplaştırıcı bakış açısını kınıyorum. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216 maddesi ile düzenlenen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçunu oluşturmakta. Bu görseller çocuğun bilinçaltında ileride önyargılı bir bakış açısı oluşturacaktır hiç kuşkusuz. Bu eğitim kisvesi altındaki şark kurnazlığıyla yapılan yaklaşımlar doğru değildir. Bunu yapanların iyi niyetli olmadığını söylemek gerekir. Kitabın derhal toplatılmasını, çağdaş bakışı yansıtan yenilerinin hazırlanmasını ve sorumlular hakkında da gerekli cezai müeyyidelerin uygulanmasını istiyoruz.” dedi.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER