‘Madenciler, büyük acılar çekiyor!”

‘Madenciler, büyük acılar çekiyor!”

 Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin bir madencilik faaliyetinin sonucu olduğunu vurguladı. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle Adana Atatürk Parkı’nda bir araya gelen maden emekçileri adına konuşan Yılmaz, “Başta Soma olmak üzere Ermenek’te, Şırnak`ta, Zonguldak`ta, Elbistan‘da, Yatağan’da ve adını sayamadığımız onlarca madende canını kaybeden, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.” dedi. 

‘En büyük öfke madencilerin oldu’

“Neden destan diyoruz? Çünkü biz her yerdeyiz” ifadelerine yer veren Yılmaz, “Seattle`da, Zonguldak`ta, Mentawai`de, Cape Town`da, And Dağları`nda, Delhi`de, dünyanın bütün yeraltı zenginliklerinin emekçi nefesimize karıştığı dehlizlerde, şevlerde, galerilerde, aynalarda… Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi. Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu.” şeklinde konuştu.

‘Riskli mesleklerin başında geliyor’

Yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin bir madencilik faaliyetinin sonucu olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: “Bugün sahip olduğumuz modern hayat, dünyanın en zorlu ve riskli mesleklerinin başında gelen madencilik faaliyetinin icra edilmesiyle vücut bulmuştur. Madencilerimizin yerüstü ve yeraltından çıkardığı madenlerin hayatımızı kolaylaştırdığı asla unutulmamalıdır. Bilinmesi gerekiyor ki; Dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80'i Türkiye'de bulunuyor. Türkiye ekonomisine, sosyal yaşamına ve çocuklarımızın sağlıklı geleceğine büyük katkı sunan, emeğin, alınterinin sembolü madencinin olmazsa olmazı Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğidir. Bu gerçekler ışığında hareket ederek zenginliğimizi tam olarak ortaya çıkaracak madencilik faaliyetleri gerçekleştirilmelidir.”
 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER