MUMCU, OKKAN VE CEM ANILDI

MUMCU, OKKAN VE CEM ANILDI

Karanlık güçler tarafından katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen önceki dönem Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ölüm yıldönümlerinde Adana’da anıldı. Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen anma etkinliğine CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, CHP Adana İl, ilçe, kadın ve gençlik örgütleri ile demokratik kitle ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan anma töreni, Uğur Mumcu’nun “Sesleniş” adlı eserinin seslendirilmesiyle sürdü.

SİMGE İSİM
Uğur Mumcu’nun fikirleri ve eserleriyle aydınlanma devriminin simgeleşen isimlerinden biri olduğunu belirten CHP Adana İl Sekreteri Samet Güdük, Mumcu’nun güç odaklarından, siyasi örgütlenmelerden ve oluşumlardan bağımsız olarak, sadece gerçekleri yazıp halka aktarmayı görev edinen bir gazeteci olduğunu vurguladı. Güdük, “Uğur Mumcu, çeyrek asırdan uzun bir süre önce bugünleri görüp, Cumhuriyete, Cumhuriyet kazanımlarına yönelik tehditleri detaylı bir şekilde yazıp, uyarmıştı” dedi.

GÖNÜLLERİ KAZANDI
Terör örgütlerinin zirvede olduğu bir dönemde Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak görev yapan Ali Gaffar Okkan’ın ise halkla arasına bürokratik bir mesafe koymak yerine, insanların gönlünü kazanmayı tercih eden bir devlet adamı olduğuna dikkati çekti. Terör örgütlerine büyük bir darbe vurup, birçok faili meçhul cinayeti aydınlatan Okkan ve arkadaşlarının, terör örgütleriyle kararlı ve etkili mücadelesi ile halka olan samimi ve güçlü bağı nedeniyle karanlık güçlerin hedefi haline geldiğini belirten Güdük, “24 Ocak 2001 tarihinde kurulan hain pusuda, Ali Gaffar Okkan’la birlikte 4 polis memurumuz şehit düştü” diye konuştu.

RUHLARI ŞAD OLSUN!
Mütevazı kişiliği, dürüst, ilkeli, donanımlı, ileri görüşlü siyaset anlayışıyla örnek bir diplomat olan İsmail Cem’in de yakalandığı akciğer kanserine 24 Ocak’ta yenik düştüğünü anımsatan Samet Güdük, “Bağımsızlığı, özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü, Cumhuriyeti, demokrasiyi savunan, bu değerleri bir yaşam felsefesi olarak kabul eden, yurtsever ve cesur kalem Uğur Mumcu’yu, Diyarbakır halkının ‘Gaffar Baba’sı Ali Gaffar Okkan ve arkadaşları ile sosyal demokrasi mücadelesinin önemli bir neferi, gazeteci ve önceki dönem Dışişleri Bakanımız İsmail Cem'i aramızdan ayrılışının yıldönümünde rahmetle, saygıyla, özlemle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun!” 31 Ocak 1990’da Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Genel Başkanı Muammer Aksoy’un katledilmesinin ardından Türkiye’de bir aydın kıyımı yaşandığını dile getiren Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan da, “Sistematik bir şekilde sürdürülen aydın kıyımı; aslında bir ‘meydanı boşaltma’ operasyonuydu ve gelecekte ülkemizde sahnelenecek oyunların da habercisiydi. Katledilenlere bakıldığında bu karanlık güçlerin ne kadar seçici davrandığı görülecektir. Cinayetler sadece ses getirmek için işlenmemiştir. Amaç; kamuoyu oluşturma gücü çok yüksek olan yurtseverleri, devrimcileri susturmaktı” ifadelerini kullandı.

SARSILMAZ MEŞALE
Uğur Mumcu’nun sarsılmaz kalemiyle gazeteciliğin meşalesi haline geldiğine işaret eden Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir Mumcu’nun eserleriyle hala gazetecilerin yolunu aydınlattığını vurguladı. Esendemir, “Uğur Mumcu yazdığı eserlerindeki ahlaklı ve kararlı duruşuyla Türk basınının oksijen çadırı olmuştur. ‘Gerekirse kalemini kır ama sakın satma’ diyen Sedat Simavi’nin izinden giderek, karakterli gazetecilerin doğmasına yol açmış, dürüst gazeteciliğin simgesi haline gelmiştir. Karanlık eller tarafından katledilen mesleğimizin onuru ve gururu Uğur Mumcu başta olmak üzere hain suikastın 20.yılında efsane Diyarbakır Emniyet Müdürümüz Gaffar Okkan’ı, devlet adamı İsmail Cem İpekçi’yi 14.yılında ve Adanalı gazeteci meslek büyüğümüz Osman Yereşen’i de vefatının 13.yılında saygıyla anıyorum. Mekanı cennet olsun.”

“Uğur Mumcu” anısına bestelenen “Uğurlar Olsun” türküsünün söylenmesinin ardından katılımcılar Mumcu’nun Anıtına karanfil bıraktı.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER