“‘Özgecan Yasası’ ne zaman kanunlaşacak?”

“‘Özgecan Yasası’ ne zaman kanunlaşacak?”

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği başkanı Çiğdem Akça, kadın cinayetlerini durdurmanın  “mümkün” olduğunu söyledi.

Akça, yaptığı yazılı açıklamda, "Türk Ceza Kanun'unda haksız tahrik, iyi hal ve pişmanlık başlığı ile faile verilen ceza indirimlerinin kaldırmasını öngören kanun teklifi, yaklaşık 8 yıl önce Meclise sunulmuş ve Özgecan cinayetinin ardından ‘Özgecan Yasası’ olarak anılmaya başlanmıştı. Ancak teklif, yıllardır kanunlaşamadı.” dedi.

Her kadın cinayeti ile ayaklanıp daha sonra genelgeler yayınlamanın, kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kalıcı bir çözüm getirmediğini vurgulayan Akça, “Erkeğe cesaret veren politikalardan vazgeçilmelidir. Devlet toplumdaki şiddeti önlemek için sorunu bir bütün olarak ele alıp politik irade göstermelidir. Ölümü Türkiye’yi yasa boğan Özgecan bir daha geri gelmeyecek. Kızının gözü önünde boğazı kesilen Emine Bulut’da, nice cinayetlere kurban olan kadınlarda... Ama daha fazla kadının katledilmesinin önüne geçmek mümkün.” ifadelerini kullandı.

‘Düzenleme yapılmalıydı’

2011’in son 10 yılda en az kadın cinayetinin işlendiği yıl olarak kabul edildiğini bildiren Çiğdem Akça, şunları kaydetti: “2011 yılında kadın cinayetleri sayısının gerilemesinde Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 sayılı yasa için hazırlıklar yapılması ve konunun sık sık kamuoyunda gündeme gelmesi etkili oldu. Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan bu yasa, kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu 8 Mart 2012'de yürürlüğe girmişti. Bunca yıldır uygulanan yasanın artı ve eksileri iyileştirilmeye gidilerek, düzenleme yapılmalıydı. Mevcut yasaların hayata geçirilmesi çok yönlü olarak ele alınmalı, kadına karşı şiddeti önlemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir şekilde uygulanması ile Türkiye'de işlenen kadın cinayetlerinin sayısı arasında doğrudan bir bağ önlenmelidir.”
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER