'PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILMALI'

'PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILMALI'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlıkta performans sisteminin kaldırılmasını istedi. Performans sistemi uygulanmaya başladığı ilk günden bugüne karşı çıktıklarını hatırlatan Yüksel, yazılı açıklamasında “Çünkü  ‘hekim odaklı performans sistemi’ adaletsiz eşitsiz ekip hizmetini yok eden iş barışını bozan bir sistemdir. Çalışırken performans olacak takat sınırına kadar çalışacaksın ödemelere gelince  hekim çalışması puanlandırılacak.” dedi.

 ‘Güvenceli bir ücretlendirme değildir’

Performans ödemelerininher ay  o ilgili ay için yapıldığını ve“güvenceli bir ücretlendirme” olmadığını savunan Yüksel, “Performans sistemi tüm itirazlarımıza karşı uygulanmakta  kendi içinde  çelişkiler gittikçe derinleşmekte. İş yerleri arasın da, aynı işyerin de servisler, bölümler arasın da farklılıklar var. Meslekler arasın da farklılıklar var.  Ödenecek ücretler idarecinin dudakların da;  puanı yüksek yerlere yandaş, idareye biat eden yandaşlar yerleştiriliyor. Dolasıyla ekip hizmeti iş barışı bozuluyor, iş verimi düşüyor. Bunu artık yetkililer de kabul ediyor.” görüşlerini ileri sürdü. 

Adana Yüregir Devlet Hastanesi ve Adana Dr. Ekrem Tok Hastanesin de kamu emekçilerinin performans ücretlerinden yeterli faydalanmadığını ve sorunun çözümüne de gidilmediğini öne süren Yüksel, açıklamalarında şunları kaydetti: “Özellikle Adana Yüregir Devlet Hastanesi ve Adana Ekrem Tok Ruh Salığı Hastanesin de hekim dışındaki sağlık emekçisi bu performans ücretinden bir kısmı hiç faydalanmıyor. Bir kısmı da10.00 ila 100.00 TL gibi cüzi aylık ücret alınıyor. Adana Yüregir Devlet Hastanesin de işçiler hariç 700 civarında kam emekçisi çalışmakta. Aylık 2.400.000.00 TLdöner sermaye dağıtılmakta; neden hekim dışı personele para kalmıyor? Çözüm performans sistemi kaldırılmalı tüm ek ödemeler yan ücretler maaşa ve emekliliğe yansıtılmalı  tüm ücretler genel bütçeden yapılmalıdır.” 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER