Polisten çocuklara masallar

Polisten çocuklara masallar

Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, ‘huzur uygulaması’ yapan personelini denetlerken, o esnada bir annenin yaramazlık yapan çocuğuna polisi gösterip, “Seni polise veririm” diye onu korkuttuğuna tanık oldu. Bu olay, aynı zamanda da bir kitabın temellerini attı. Aktaş’ın talimatıyla bir oğlu kendisi gibi polis olan 3 çocuk annesi Semra Ağaya, ‘Masallardan Gerçek Hayata’ adlı bir kitap kaleme aldı. Çocukların herhangi bir olayda ne yapması gerektiğini anlatan masallardan oluşan boyama kitabı, anaokullarında dağıtılıyor.

SENİ POLİSLERE VERİRİM
Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı asayiş, narkotik, terör ve özel harekat ekipleri, huzur ve güvenin sağlanması için kent genelinde uygulama başlattı. Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, 17 Temmuz’da Şehit Erkut Akbay ile Çamlıbel mahallelerindeki uygulamaya katılan ekipleri denetledi. Aktaş, mahalle sakinleriyle sohbet ederken, bir anne yaramazlık yapan oğluna ekipleri gösterip, “Seni polislere veririm” diye onu korkutup sakinleştirmek istedi.  

BÜYÜYÜNCE POLİS OLACAĞIM
Bu olaydan etkilenen Aktaş, önce anne ve oğlunu yanına çağırdı. 10 yaşındaki Berat Özdemir ile sohbet eden Aktaş, küçük çocuğun; “Ben de büyüyünce polis olacağım. Hem de yunus polisi olacağım. En büyük hayalim polis motosikletine binmek” dedi. Aktaş’ın talimatıyla bir motorize zırhlı Yunus timi bölgeye çağrıldı, ardından küçük çocuğa kast takılıp, motosiklete bindirildi. Çok mutlu olan minik Berat da Zafer Aktaş’a sarılıp, ona teşekkür etti. 

HEM MASAL HEM BOYAMA
Aktaş, söz konusu olayın ardından Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Semra Kan’a; çocukların herhangi bir olumsuz olayla karşılaştıklarında ne yapması ve nasıl davranmaları gerektiğini, onların polisten korkmadan yardım isteyebilmelerini sağlayacak bir proje geliştirilmesi talimatını verdi. ‘Güvenli Gelecek Güvenli Ellerde Projesi’ kapsamında masallarla bütünleştirilen bir boyama kitabı hazırlanması kararlaştırıldı. 

OĞLU DA KENDİSİ GİBİ BİR POLİS
Bir oğlu kendisi gibi polis olan 3 çocuk annesi Semra Ağaya, sadece çocukların herhangi bir olayda ne yapmaları gerektiğini anlatmakla sınırlı kalmayıp, onlara kendilerini bir nasıl koruyacaklarını anlatıp, hayvan sevgisini de aşılayan masallar kaleme aldı. Psikologlardan da onay alan kitap için boyamaya yönelik özel grafikler tasarlandı. ‘Masallardan Gerçek Hayata’ adı verilen kitap, tam bin adet basıldı. 

ANAOKULLARINDA DAĞITILIYOR
Polisin her zaman çocukları koruyup kollamak için çalıştığı, yaşlılara olan saygısı, hayvan sevgisi gibi miniklerin dikkatini çekecek birçok toplumsal değerleri içeren masallar, Uzman Psikolog Fırat Gözoğlu tarafından da onaylandı. Kitap, kent genelinde anaokullarında dağıtılmaya başlandı. Sevgi Anaokulu’ndaki etkinlikteyse önce miniklere polis üniforması giydirildi, ardından da onlara kitaplarla birlikte rengarenk boyama kalemleri dağıtıldı. 

ÇOCUKLARA MASAL OKUDU
Çocuklarla yakından ilgilenen Semra Ağaya, onlara kitaptan masallar okudu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağaya, kendisinin biri kız 2 çocuğu olduğu bilgisini vererek, “Bir oğlum, İstanbul’da benim gibi polis memuru. Bu kitapla birlikte çocuklarımızın herhangi bir olayda zor durumda kaldıklarında ilk olarak üniformalı polislerden yardım almaları gerektiği, ailelerinden sonra onların yanında aileleri kadar onları her türlü kötülükten koruyacak polis ağabey ve ablalarının olduğu bilincini aşılamaya çalıştım” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER