Polisten ‘sosyal medya’ seferberliği

Polisten ‘sosyal medya’ seferberliği

Adana’da çocuk ve gençleri, internetin zararlarıyla birlikte suç ve suçlulardan koruma noktasında polis, okul okul gezip onları bilinçlendiriyor. Yapılan eğitim etkinliklerinde bilinçli ve güvenli bir internet kullanımının ipuçları verilirken, öğrencilere de; “Tanımadığınız kişilerden gelen istek ve tekliflere ‘hayır’ diyebilmeli ve reddetmeyi öğrenmelisiniz” uyarısı yapılıyor.

İNTERNETE KARŞI KORUMA KALKANI

Gelişen teknolojiyle birlikte internet artık gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İşte tam da bu noktada Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, internet kullanımının özellikle çocuk ve gençlere yönelik risklerin en aza indirgenip, onların suç ve suçlulardan korunarak, herhangi bir suç işlemelerinin önüne geçilebilmesi noktası önemli bir projeyi hayata geçirdi. 

‘EĞİTİM SEFERBERLİĞİ’ BAŞLATILDI

Bu kapsamda Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında okullarda ‘eğitim seferberliği’ başlatıldı. Bu kapsamda oluşturulan özel ekip, her gün bir eğitim kurumunu gezerken, düzenlenen panel ve seminerlerle de öğrencilere ‘güvenli internet kullanımını’ öğretip, onları suç ve suçlularla mücadele konusunda uyarıyor. 

BU TÜR SÖYLEMLERE DİKKAT!

Atatürk Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinlikteyse gençlere; ‘sosyal medya’ konusunda uyarılarda bulunuldu. İnsanları kötü alışkanlıklara sürükleyen kişilerin genellikle; ‘eğer gidersen yüzüne bakmam’ ve ‘ailene söylerim’ gibi tehditler savururken, ‘sen gidince buraların tadı kaçar’, ‘ne olur, benim için’ gibi de yalvarma, acındırma ve ısrarın yanı sıra çeşitli ödül vaadinde bulunduğunu anlattı.  

‘HAYIR’ DİYEBİLMELİSİNİZ

“Hadi söz çocuğu, sen zaten beceremezsin, yapamazsın” gibi söylemlere itibar edilmemesi uyarısında bulunan ekipler, internette her paylaşılan bilginin doğru olmadığına dikkat çekip, “Tanımadığınız kişilerden gelen istek ve tekliflere ‘Hayır’ diyebilmeli ve reddetmeyi öğrenmelisiniz. İnternet üzerinden kendinizin ve ailenizin fotoğraflarını, video görüntülerini yabancılara göndermeyin. İnternete aktarılan bir bilgi-belge bir daha geri alınamaz” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER