‘ŞİDDETE KARŞI EĞİTİM ŞARTTIR’

‘ŞİDDETE KARŞI EĞİTİM ŞARTTIR’

Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan genç avukatlar düzenlenen törenle yargı camiasına adım attılar. Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar salonunda yapılan törende konuşan Baro Başkanı Veli Küçük, son dönemde yaşanan kadın cinayetleri üzerinde durdu. Küçük, “Kamuoyunda kadın cinayetleri olarak geçiyor ama aslında bu cinayetleri işleyen erkekler. Yani bunun adı erkek cinayetidir. Olaylarda; yaradılıştan oluşan fiziksel güç üstünlüğünü kullanarak erkek egemen toplumda kadına tahakküm bakış açısının yansıması vardır. Bu çok yanlış bakış açısıdır. Bunu aydınlanma ve eğitimle kırabiliriz. Kadını da sosyal, ekonomik ve toplum yaşamımıza dahil etmek de gerekmektedir. Türkiye’nin aydınlık geleceği için bunu başarmak zorundayız.” dedi.

‘Açık cezaevine alınmasını anlamakta zorlanıyoruz’

Ceren Özdemir’i katleden zanlının 14 yıl önce bir çocuğu da öldürdüğünü hatırlatan Veli Küçük,”Açık cezaevine alınmasını da anlamakta zorlanıyoruz. Ceza İnfaz Yasası’ndan kaynaklanan bazı eksiklikler nedeniyle alınan cezaların insanlar üzerinde gerek müeyyide gerekse de caydırıcılık noktasında etki etmediğinin de altını çizmek zorundayız. Suçun karşılığının olması ve yaşama geçmesi de çok önemlidir. Mahkemelerde ne yazık ki ‘İyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimi uygulanmaktadır. Son dönemde bu yönde kararları görmekteyiz.  En son Şule Çed davasında da gördük bunu. Kamuoyu vicdanın rahatlaması lazım. Toplumsal barış ve huzuru yaşama geçirdiğimiz güzel günler de buluşmayı diliyorum.” 
 


 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER