‘Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır’

‘Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır’

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Bilirkişi Özlem Pekduraner, gerek ekonomik gerekse sosyal ve kültürel sebeplerle kayıt dışı istihdamın arttığına dikkat çekti. Bu durumun işçi, işveren ve devlet üzerindeki olumsuz etkilerinden bahseden Pekduraner, kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezaları hakkında bilgiler verdi. Pekduraner, “Kimden ya da neden kaynaklanırsa kaynaklansın kayıt dışı istihdamın, çalışanlar, işverenler, ülke ekonomisi, devlet  üzerindeki olumsuz etkileri görmezden gelinecek gibi değil. Kişi, kayıt dışı çalışırsa çalıştırılırsa sağlık yardımı alamaz. İş kazası, meslek hastalığı, analık durumlarında haklardan, yardımlardan istifade edemez. Emekli olma imkanından yoksun kalır. Vefatı halinde eşine ve çocuklarına aylık bağlanamaz.” dedi.

‘Devlet ise prim kaybına uğrar’

İşveren, çalışanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bildirmediğinde haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Pekduraner, şöyle devam etti: “Devlet ise prim kaybına uğrar. Sosyal güvenlik sisteminde bu sebepten  oluşan açık bütçeden finanse edileceği için bütçe açıkları ortaya çıkar. Bütçe açığı, iç-dış borçlanmayı ve vergilerin artmasını beraberinde getirir. Söz konusu durum ciddiye alınmayarak, gayri resmi işçi çalıştırıldığı takdirde işverene sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemesi, aylık prim ve hizmet belgesinin verilmemesi, işyeri tescili yapılmamışsa işyeri bildirgesi verilmemesi, ücret bordrosunun geçersiz olması vb. sebepleriyle idari para cezası uygulanır. Konuyla ilgili diğer cezalar da kesilir. Faizleri tahsil edilir. Bu, işçinin sigortasız olarak çalıştırıldığı toplam süreye göre değişiklik arz eder. Ayrıca işveren, teşvikten yararlandırılmaz.” 

‘Her bir sigortalı için 2.558,40 TL.’

2019 yılında uygulanacak  cezalar konusunda bilgiler paylaşan Pekduraner, şunları  kaydetti: “Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemesi halinde her bir sigortalı için 2.558,40 TL., sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin, mahkeme kararından veya kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlerden anlaşılması halinde 5.116,80 TL., sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin, bir yıl içinde ikinci kez mahkeme kararından veya kurumun denetim ve kontrol ile görevli memurlarınca tespitlerden anlaşılması halinde 12.792,00 TL., iş yeri bildirgesini yasal süre içinde vermeyen bilanço esasına göre defter tutanlara 7.675,20 TL.’dir.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER