‘SOMUT DELİL ARANMAMALI’

‘SOMUT DELİL ARANMAMALI’

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği (ÇKHD) Başkanı Çiğdem Akça, yaklaşık 2 yıldır Aile Danışma Merkezi’ne başvuran çocuk cinsel istismar davalarının genel olarak failin veya faillerin beraatıyla sonuçlandığını; uygulamada yapılan yanlışların kamu vicdanını sızlattığını söyledi. Konu ile ilgili STK’ların davalara müdahil olma talebinin hakimler tarafından reddedildiğini dile getiren Akça,  mağdur ve ailelerinin her yönden psikolojik travmaya maruz kaldığını kaydetti.

Çocuk ihmal ve istismarını önlemenin bir bütün olarak devletin, çocuğa erişimi olan tüm meslek gruplarının ve ailenin görevi olduğunu hatırlatan Akça, “İstismar yaşanmışsa fail mutlaka ceza almalıdır. Bizim mahkemelerimizde beraatla ödüllendiriliyorlar. Avrupa ve Amerika'da istismar davalarında somut delil aranmamaktadır. Uzmanla birlikte çocuğun ifadesi alınmakta ve kabul edilmektedir.Tereddüt varsa yalan makinasında tekrar dinlenmektedir. Ömür boyu hapisle cezalandırılmakta, Amerika’nın bazı eyaletlerinde sanık idam edilmektedir.” dedi.

‘Çocuk ve aileler ile hareket ediyoruz’

Çocuk ve ailenin yanında durmaya, onları yargılamadan her aşamada birlikte hareket etmeye özen gösterdiklerinin altını çizen ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça, şöyle devam etti: “Ama uygulamada yapılan yanlışların en ön sırada olanı istismarda somut delil aranmasıdır. Mağdur çocuktur. Yaşadığını kimseyle paylaşamadığı, korktuğu ve nasıl bir kurtuluş yolu olduğunu bilemediği için istismar yıllarca sürebilmektedir. Tesadüfen yada canlı kalırsa bu olayların üzerine öldürülmezse veya kendi intihara kalkışması gibi durumlar neticesinde sağ kalırsa olay ortaya çıkmakta. Bu süre zarfında nasıl bir delil bulmak istenmektedir. Mağdurun anlattıkları en büyük delildir.Şiddete maruz kalan kadınlarımız dahi delil toplamayı bilemezken, çocuk istismarında somut delil aramak her türlü mantığa aykırıdır. İnsanlar şahitlik yapmaya korkmaktadır.Suçluyu mağdur gösteren ve ödüllendiren, adeta ‘bir daha yap, sakınca yok’ diyen hukuk sistemimiz değişmeli. Mağdur ve ailesini tekrar cezalandıran bu yasalar acilen düzenlenmelidir.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER